| anonim_4396 a întrebat:

Urmeaza sa dau de scoala de soferi.Medicul de familie imi va da o adeverinta medicala in care scrie acolo ce boli psihice sau cronice am in acest moment? Sau imi va da doar foaia care trebuie sa ma duc sa imi puna stampile la fiecare analiza? Cum e procedura?

5 răspunsuri:
| DabiJaWL a răspuns:

Iti da o adeverinta ca esti apt pentru scoala de soferi

| anonim_4396 explică (pentru DabiJaWL):

Pai si daca, de exemplu, am probleme psihice, sub tratament, tot imi scrie apt?

| DabiJaWL a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai tu oricum o sa trebuiasca dupa sa-ti faci analizele la o clinica... ortopedie, psihologicul, oftalmologie si ce mai e pe acolo

| anonim_4396 explică (pentru DabiJaWL):

Si nu imi da medicul de familie adeverinta cu ultimile boli cronice? Doar fisa aceea care trebuie sa imi puna fiecare medic stampila si semnatura?

| DabiJaWL a răspuns (pentru anonim_4396):

Persoanele cu afecțiuni cardiovasculare, neurologice, renale, diabet, precum și cei care iau medicamente sedative sunt principalele vizate și, dacă bolile sunt într-o stare avansată, nu mai au voie să fie șoferi. Medicii sunt obligați să-ți precizeze în dosar de ce boli/afecțiuni suferi și sunt amendați sau pot risca pedepse mai aspre dacă nu se supun legii. Faza e ca mulți medici cad la învoială cu pacienții să nu le treacă în scris astfel de afecțiuni cu potențial de risc, dar e ilegal și o fac pe proprie răspundere. laughing