| zxz a întrebat:

Va rog ajutati-ma.am un bmw e 36 316 din 94 am o mare problema.nu imi baga caldura deloc.am iesit cu ea pe strada sa dau o tura cu gandul sa incalzesc putin motorul. mi-a urcat apa pana pe rosu, my s-a aprins becul.am vazut si am oprit.crying care e problema?

4 răspunsuri:
| ramona1911 a răspuns:

Stai sa inteleg. A urcat apa la rosu si a inceput sa iti raceasca motoru? Din cate vad ai toate problemele rezolvate. Ai incalzit "putin" motorul si ai bagat si caldura. laughing Verdict:

1: ai lipsa de apa din instalatie, verifica sa ai la nivel cand e rece! Daca nu, completeaza. Cu 70% apa in instalatie, la e36 motorul isi face racirea in mod aproape normal, dar nu da caldura, cand scade sub aceasta valoare insa, apare si problema ca se incalzeste motorul, apa fiind insuficienta pentru racire. Asigura-te ca masina e parcata pe un plan drept, si motorul rece cand verifici nivelul apei, vezi ca la tine radiatorul tine loc si de borcan de expansiune, trebuie sa pui apa pana cel putin la semn(care e undeva la mijlocul radiatorului de sus in jos, marcat pe marginea plasticului unde pui apa), dupa ce ai completat, strange unul dintre cele 2 furtune de apa cu mana(motor oprit) pentru a scoate cat de cat aerul de pe instalatie, vei vedea la gura radiatorului ca da un jet de apa, cand se vede ca vine doar apa, poti completa iar la semn, desfaci dopul in cruce din stanga lui si pornesti motorul la relantiu pentru a se aerisi complet: max 2 minute. Completezi o ultima oara dupa ce opresti motorul si inchizi tot. Daca problema reapare in cateva luni, trebuie sa vezi pe unde pierde: antigelul formeaza un fel de floricele ca de mucegai daca se usca pe aluminiul motorului.
2. Daca punctul 1 nu te-a ajutat, ar trebui verificata de un mecanic sa vada daca pompa de apa functioneaza sau nu. In acest caz ai de trecut si pe la un electrician daca ventilatorul nu e pe vascocupla si e actionat electric, s-ar putea ca una dintre vitezele motorasului sa nu functioneze(poate fi ars modulul sau, un releu sau doar o siguranta) sau termostatul sa nu cupleze(ceea ce nu cred in cazul tau daca dupa 300km nu s-a incalzit, insa viteza a doua a motorasului poate fi o problema daca nu functioneaza cand circuli cu viteze mici sau faci orasul.

Bafta si nu te speria, nu e asa costisitoare toata treaba. Asfalt uscat!

| zxz explică (pentru ramona1911):

Iti multumesc foarte mult pentru sfaturi...

| zxz explică:

Problema e ca apa imi urcase foarte mult si nici pic de caldura nu imi baga...cred ca am 2ua probleme...nu imi baga nici caldura si imi urca si apa pana pe rosu.sad

| Danut_Tünde_Şumandea_1984 a răspuns:

Asa face si a mea de ieri sti de ce?