| andreicordos1 a întrebat:

Va salut am si eu o intrebare am pus turbina de 110 cp pe motor 1, 9tdi 90 cp si la turbina de 90 cp lucra in mod diferit vacumu la actuator la asta de 110 trebuie sa traga aer sa deschida geometria variabina la aia de 90 cp trebuie sa sufle sa deschide west gate si deocamdata am blocat actuatorul pe deschis daca geometria nu lucreaza e in cont pe deschis ma afecteaza la randament?

6 răspunsuri:
| Braunion a răspuns:

Da, ai pus-o degeaba daca nu functioneaza corespunzator. Plus ca distrugi motorul (A fost proiectat sa functioneze la 90 cp cu un scop, ca il faceau mai puternic daca puteau. Trebuie schimbata toata ingineria motorului ca sa suporte fara probleme turbina mai mare)

| andreicordos1 explică (pentru Braunion):

Deloc n-am pus-o degeaba pentru ca ii motor exact ca ala de 110 cp taicamio ii mecanic intereseaza-te sa vezi in cilindrie tot diferentele sunt de la 90 la 110 cp turbina si pompa de injectie turbina e aceeasi difera ca are geometria variabila cu asta rupe asfaltu dar tr sa-i fac comb c vacumu daca ridic actuatorul de la turbina parca e alta masina daca era asa nu ma bagam

| andreicordos1 explică (pentru Braunion):

Deloc n-am pus-o degeaba pentru ca ii motor exact ca de 110 cp taicamio ii mecanic intereseaza-te sa vezi in cilindrie tot diferentele sunt de la 90 la 110 cp turbina si pompa de injectie turbina e aceeasi difera ca are geometria variabila cu asta rupe asfaltu dar tr sa-i fac comb c vacumu daca ridic actuatorul de la turbina parca e alta masina daca era asa nu ma bagam stiu ce am lucrat

| andreicordos1 explică (pentru Braunion):

Deloc n am pus o degeaba pentru ca ii motor exact ca de 110 cp taicamio ii mecanic intereseaza te sa vezi in cilindrie tot diferentele sunt de la 90 la 110 cp turbina si pompa de injectie turbina e aceas i difera ca are geometria variabila cu asta rupe asfaltu dar tr sa-i fac comb c vacumu daca ridic actuatorul de la turbina parca e alta masina daca era asa nu ma bagam stiu ce am lucrat

| andreicordos1 explică (pentru Braunion):

Deloc n am pus o degeaba pentru ca ii motor exact ca de 110 cp taicamio ii mecanic intereseaza te sa vezi in cilindrie tot diferentele sunt de la 90 la 110 cp turbina si pompa de injectie turbina e aceas i difera ca are geometria variabila cu asta rupe asfaltu dar tr sa i fac comb c vacumu daca ridic actuatorul de la turbina parca e alta masina daca era asa nu ma bagam stiu ce am lucrat

| vSpy a răspuns:

Da, trebuie sa treaca aerul daca vrei sa ai un randamnet cat mai bun.