| Bitza91 a întrebat:

Va salut! Am un Ford focus 1.6 benzina,zetec-se si am observat ca in momentul in care pornesc luminile, caldura.iar daca pornește si ventilatorul de la radiator începe sa îmi trepideze masina.Tin sa specific ca nu se modifica turația relantiului. Aveți ceva idei de la ce poate fi? Nu face fata alternatorul? Poate fi releul alternatorului? ...Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| untu a răspuns:

Masina este suprasolicitata si se consuma mult din curent si combustibil!

1 răspuns:
| xerxes1 a răspuns:

Alternatorul functioneaza si cere putere suplimentara de la motor.Motorul nu poate compensa cererea de putere mentinand aceeasi turatie si incepe sa se balbaie.
Incearca sa inlocuiesti de proba bateria cu una mai noua.
Chiar daca bateria pare ok este posibil sa aiba rezistenta interna marita.Asta o vezi la service pe un tester special conceput pentru baterii.Am dus inapoi la magazin bateria abia cumparata di aceeasi cauza.