| motobiz a întrebat:

De ce se modifica turatia motorului la scuter atunci cand aprind luminile? nu am bateria pusa pe el. are releul de incarcare vreo treaba cu asta? si de ce semnalizarile clipesc mai des ca de obicei? am impresia ca tensiunea curentului are fluctuatii,de ce? poate ma ajuta cineva, multumesc

Răspuns Câştigător
| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Din cauza ca-ti creste consumul de curent odata cu aprinderea luminilor si fenomenului de inductie ce are loc in bobinele statorului (care genereaza curentul de incarcare al bateriei) opun o oarecare rezistenta fata de rotor ce este angrenat de ambielajul motorului. Releul de incarcare nu are alt rol decat de a asigura curentul de incarcare al bateriei. Semnalizarile clipesc mai des deoarece sunt proiectate sa functioneze pe curent continuu iar tie cum iti lipseste bateria nu se mai inchide circuitul de la plusul bateriei la masa. Semnalizarile, stopul frana spate si claxonul, poti verifica functioneza fara sa pornesti motorul doar pe baterie!

2 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Mai porneste-l fara baterie si vei arde tot la el. Variatia turatie e normala si cu baterie pentru ca generatorul de curent ia din putere.

| motobiz explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Multumesc,incepator ....asta e