| Cristina_Alexandra_1997_2MHu a întrebat:

Buna, am un volkswagen cc 2010, ~ 160.000.000 km, cumpărat de 3 luni, iar atunci când apăs ambreiajul rămâne la fund, nu îmi permite sa schimb viteza, dar atunci când este oprit motorul pot schimba vitezele. Masina nu pornește fără ambreiaj, deși el rămâne blocat la fund masina pornește. Și nu înțeleg ce s-a întâmplat. Ma poate ajuta cineva?

3 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Ai pus vreo 3 zerouri in plus la numarul de KM.
Problema, e posibil sa fie de la rulmentul de presiune, sau, eventual, pompa de ambreaj defecta.

| xerxes1 a răspuns:

Ai ambreiaj hidraulic, s-a dus vreo garnitura ori la pompa de la pedala ori la cilindru receptor (in acest caz trebuie demontat tot ambreiajul)
Pe undeva trebuie sa piarda ulei(este acelasi de la pompa de frana)
Verifica sub presul soferului sau sub cutia de viteze.

| Adi88 a răspuns:

Tr sa schimbi tot kitul de ambreiaj am patit si eu