| Nicolae_Catalina_1995 a întrebat:

Va salut happy In curand o sa implinesc 18 ani si sunt mai mult atras de motociclete decat de masini.Intrebarile mele care sunt vreo 3 la numar sunt urmatoarele:
Pot sa conduc o motocicleta la 18 ani din punct de vedere legal? am auzit ceva de o noua lege care modifica aspectul acesta si as vrea lamuriri big grin
Cam ce motocicleta mi s-ar potrivi, o voi folosi in mare parte pentru plimbari deci nu vreau ceva de putere sau viteza mare ..am 1m, 71cm aproximativ 55kg?
Cam la ce pret s-ar ridica aceasta motocicleta?

Răspuns Câştigător
| imale a răspuns:

Esti de'a meu...traieste viata asta cum trebiue, macar tu ai inteles despre ce este vorba happy am de 5 ani motor, am cazut de doua ori, din fericire inca is pe picioare. laughing Cei care sunt pasionati de motoare stiu despre ce vorbesc ..merita riscul. Grija multa, si caderi usoare in viitor.te avertivez ca daca o sa iti cumperi motor, nu scapi fara nici o zgarietura laughing..se intampla la toti. Salutare! wave

12 răspunsuri:
| marcous a răspuns:

A) Poti conduce, dar cu permis A2. Asta inseamna ca poti conduce doar motociclete cu motor limitat
B) Motocicletele sunt moartea pe roti, reprofileaza-te pe masini

| imale a răspuns (pentru marcous):

Baaa...laughing nu descuraja omul, se poate trai mult si bine si cu motoarele.

| marcous a răspuns (pentru imale):

De ce sa-si riste viata din teribilism?
De ce sa-l planga parintii cand poate sa dea lejer pentru categoria B?
Toti prietenii mei care au motocicleta, au macar o coasta rupta. Si au ani buni de condus in spate.

| Nicolae_Catalina_1995 explică (pentru marcous):

Imi pare rau nu-s vreun teribilist... daca as traii viata dupa cum vor altii mi-as bate joc de ea ..asa ca daca vreau sa conduc o motocicleta ..am sa o fac big grin (oricum oamenii te judeca asa ca mai bine faci ce vrei) Iti multumesc totusi pentru raspuns si ingrijorare big grin S-auzim de bine happy

| imale a răspuns (pentru Nicolae_Catalina_1995):

Esti de'a meu...traieste viata asta cum trebiue, macar tu ai inteles despre ce este vorba happy am de 5 ani motor, am cazut de doua ori, din fericire inca is pe picioare. laughing Cei care sunt pasionati de motoare stiu despre ce vorbesc ..merita riscul. Grija multa, si caderi usoare in viitor.te avertivez ca daca o sa iti cumperi motor, nu scapi fara nici o zgarietura laughing..se intampla la toti. Salutare! wave

| gab0ru a răspuns:

1:La orice motor cere permis(acum si la scutere s.a introdus permis obligatoriu)
2tongueai din propria experienta eu zic ca honda sau yamaha sunt bune, dar cu conditia sa nu fie zgomotoase sa deranjezi toti oameni cu ea laughing
3tonguereturile variaza, un motor nou si sa tina este scump.dar la mana 2 in stare buna gasesti la 500, 1000, 1500 euro fara probleme
Sper ca ti.am fost de folos ..Bafta

| imale a răspuns:

Salut. Dupa leagea asta care s'o actualizat, poti sa dai la 18 ani de permis doar pentru cat A2, si poti sa conduci motor de o capacitate de 125 cmc. este potrivita pentru incepatori. Acuma pretul depinde de motor happy..depinde de an, de ce model vrei sa iti cumperi ..cross, enduro, de strada, difera preturile.dar in 1000 de euro gasesti de alea mai noi si bune.

| Nicolae_Catalina_1995 explică (pentru imale):

Multumesc de raspuns happy Stii cumva vreun site de unde as putea sa le compar? ..sau macar sa vizualizez categoria asta 125cmc big grin?

| ionutzinca a răspuns (pentru Nicolae_Catalina_1995):

E foarte complicat

| Imperion a răspuns:

S-a bagat A2 care poti conduce moto pana in 35Kw si inca niste chesti nu conteaza capacitatea motorului conteaza cati Cp are in mare parte eu din cate am cautat am gasit kawasaki 250r si 300 dar e foarte scump ca e 2013 honda cbr 250 si mai e o marca Hyosung GT 250 R asta am gasit pana acum ca mai sunt, astea le poti lua asa cum sunt am mai vazut ca se pot lua motoare de 600cc sau mai mari dar limitate

| Miky28 a răspuns:

La multi ani! Felicitari!
Uite aici un site care poate te va ajuta
http://www.money.ro/top-5-motociclete-bune-pentru-incepatori_1227638.html

| Nicolae_Catalina_1995 explică (pentru Miky28):

As vrea ceva si cu preturile ..si nu vreau sa ma duc asa de mult la 3 4 mii de euro ..sunt incepator n-are rost sa arunc cu banii aiurea tongue