| mtw123 a întrebat:

Am un passat b6 2.0 tdi bmp 4motion, iar pedala de ambreiaj e la podea, moale, masina nu mai intra in viteza, a pierdut lichid de frana. Ce poate fi de vina? Rulmentul de presiune? Pompa de ambreiaj sau ambreiajul?

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu a pierdut lichid de frana ci lichid de servo, doar lichidul de servo este comun cu ambreiajul!

Cauza poate fi pompa ambreiajului defecta dar si ambreiajul uzat! banuiesc ca in cazul tau pompa este cea defecta in primul rand, iar ambreiajul poate fi uzat de asemenea!
Diagnosticul se pune de mecanic nu de userii de pe net!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pai de unde sa stim noi?
Vezi unde a curs. Daca e uda pedala sau pedalierul, e pompa. Daca e ud la imbinarea dintre cutie si motor, curge rulmentul de presiune.
Sau poate ai noroc si e doar o pierdere de lichid, pe la conducta. Slabe sanse, dar cine stie...

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

PS: daca gasesti curs pe caroserie, spala bine cu apa, pentru ca lichidul de frana este decapant si coroziv. Descompune vopseaua si ataca metalul.

| 120bulevard a răspuns:

80% pompa de ambreiaj e, asta e buba lor. Du-o la rece fara ambreiaj calcat la un mecanic.

| KovacsB a răspuns:

Daca lichidul este sub pedala de ambreiaj sub covoras este de vina pompa de ambreiaj daca il gasesti sub masina de vina este cilindrul receptor care vine impreuna cu rulmentul la multe modele.

| ChiperiSimionas a răspuns:

Uita te sub pedala de ambreiaj, acolo e pompa...si daca o vezi umeda...e clar ca e pompa.