| AndreiAndrei260111 a întrebat:

Vine ziua tatălui meu iar eu cu mama vrem sa-i cumpărăm o mașina, însă nu știm ce sa alegem, in momentul fata el are un Vw Phaeton din 2009, 3.0 diesel, ce îl folosește doar la drum lung, ne-am gândit sa cumpărăm o mașina de oraș, cât sa fie Ok si pentru drumuri mai întinse, pana in 16.000€ sh, am găsit un Audi A4 2013, 2.0 benzina la 13.400 și un Infiniti Q50 2.2 diesel, tot cam la același pret, aștept opinii și recomandări pentru mașina, va rog, e urgent, sambata e ziua lui

14 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Infiniti Q50 arata foarte bine si este aproapiata ca si interior si aspect de Phaenton care este o limuzina, Audi A4 nici nu va ganditi nu este o limuzina nici nu se poate compara, A6 poate da penultimul si ultimul model sunt deosebite.
Nu stiu infiniti Q50 diesel cum sta la capitolul fiabilitate...dar pare o alegere mult mai buna decat A4.
Pe de alta parte daca omul are o masina deja nu stiu daca acest cadou ar fi de bun augur, pentru ca l-ar forta sa vanda masina sa actuala pentru ca una din ele sigur va sta degeaba apoi.
E cam grea decizia!

| AndreiAndrei260111 explică (pentru Simpatic):

Q50 e din clasa A4, Seria 3, C Class etc. e compacta, motorul de 2.2 diesel e exact acelasi cu o singura turbina de pe mercedes, insa parca mai fiabil e un A4... se gasesc piese mai usor, mersi de raspuns oricum happy Apropo, nu va vinde Phaeton, il foloseste doar la drum lung, nu merge decat f f rar cu el in oras, cand are treaba in oras merge cu masina lui mama, sau a mea... mai mult a lui mama happy Plus ca e f atasat de VW lui big grin

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Dar daca el are deja o masină ce rost mai are sa îi cumpărati voi alta? Asa e românul pîna nu are doua masini nu e om, sau ai si tu permis sau mama ta si o conduce ti voi? Cel mai bine vorbeste cu tatăl tau este o sumă mare de bani pe care daca nu stiti sa o folositi o puteti pierde usor, adica daca nu va pricepeti tu si mama ta sa cumpărati masini vă alege ti cu un hîrb de masină pe care dati o gramada de bani si ea (masina) sa nu fie bună, gîndeste te ca o cumperi la mîna a doua second hand, o masină second hand sigur are ceva defecte ca doar ăla care o vinde a folosit o ani de zile, si nu multi spun defectele, o cumperi si abia la servis cand o duci te "trezesti" ca ea este defectă si cel de la care o cumperi nu va vrea sa ti dea banii inapoi, deci cel mai bine discutati voi cu tatăl si el daca se pricepe la masini o sa aleagă el una care stie ca este bună.

| AndreiAndrei260111 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Mașina lui nu are de gând sa o vândă, e atatsat de ea f mult, o are de mulți ani, nu o folosește in oraș pentru ca e f pretențioasa, 3.0 diesel se înfunda imediat in aglomerație, cu el pana la ziua lui nu putem vorbi face to face, e plecat cu câteva rude din tara pentru încă o săptămâna.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Un barbat pasionat de masini, are mereu o lista mare de preferinte, in ceea ce priveste urmatoarea masina. Nu ii cumparati voi masina, ca o sa dati gres. Din Phaeton in A4 2013 e ca din Phaeton in Logan 2004. O sa-l ia greata de la atat plastic.
Stabiliti bugetul, si mergeti cu el sa aleaga.
Decat sa-i cumparati unul din tomberoanele la care v-ati gandit voi, mai bine ii cumparati un Focus ST, macar sa fie o masina sportiva. Sau o clasica (BMW e23).

| Legion7X a răspuns:

Https://vgeneration.ro/collections/sepci-new-era

Mai bune cumpără-i o șapcă faină și este în regulă.

| Salu134 a răspuns:

Eu propun să-i dați lui banii, poate își vinde Phaeton-ul + adaosul vostru și își ia ceva mai bun. Până la urmă nu aveți de unde să știți ce gusturi la mașini are. Poate vrea din clasa comfort sau un crossover. Cu mașinele nu te joci, e o sumă bunișoară.

| Legion7X a răspuns (pentru Salu134):

O sumă bunișoară? Cred că glumești mulți români nu îsi permit să facă cadouri de 16000 de euro în familie.

Răspuns utilizator avertizat
| AndreiAndrei260111 explică (pentru nimportequi):

Ne ocupam de o firma de transport, de fix 10 ani, cam atâta tot happy

| Salu134 a răspuns (pentru Legion7X):

Păi în sens că e mare. Dacă mai adaugi și valoarea unui Phaeton, chiar e destul de mare.

| idkkkkkk a răspuns:

Eu zic ca un Tiguan e ok, e bun si pentru drumuri lungi.Sanatate si la multi ani tatalui tau pentru sambata!