| ionuttanase a întrebat:

Voi ce ati prefera, o masina pe benzina sau diesel? si care sunt motivele

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Benzina+GPL. Putere mai mare la aceeasi cilindree, consum mai mic la aceeasi putere, pret mai mic al combustibilului la pompa, cost de intretinere mai redus.

| mgtow a răspuns:

Benzina pentru ca suna mai bine motorul, ma scoate din sarite astea pe motorina sa le aud toata ziua cum caraie de parca sant mormane care au resuscitat din morminte. Nu mi se pare o idee buna motorizarea masinilor pe motorina doar la vehicule mai mari de 3, 5t + ca da multe probleme cu pornirea, etc. Una pe benzina e buna de mers la servici si la cumparaturi.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns (pentru mgtow):

In America si Japonia nici nu exista Diesel pe turisme. Americanii aveau si autobuze pe benzina (acum nu stiu nici eu ce mai au)
Acolo motorul Diesel este asociat cu vapoare, locomotive, camioane si tractoare.

| mgtow a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Calumea, problema e ca au si masini mari, cam badarane dar spatioase eh sigur exista si varianta compact pe acolo laughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

Benzina
mai ieftina la achizitie
mai ieftina la intretinere
motor mai silentios
nu se justifica economia la combustibil la cat merg pe an cu ea
se incalzeste mai rapid motorul iarna

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Masina pe benzina : motor mai silentios, mai puternic, mai elastic, mai fiabil si mai putin poluant.
Cand conduc Dieseluri am impresia ca sunt pe tractor, mai ales dupa o vizita la peco

| Goooogle a răspuns:

Benzina pentru ca cele pe motorina sunt puturoase pornesc greu, sa nu mai zic de glp...