| LookBehinD a întrebat:

Volkswagen Passat 2006 sau Audi A6 2003-2004? ambele 1.9 diesel..chiar nu ma pot decide.
Bugetul meu este de 5-6k
Multumesc anticipat, dau funda raspunsului care aduce cele mai bune argumente happy

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Logica zice Passatul ca e o masina mai nou, insa conteaza si care e mai bine intretinuta, care are km mai putini (eventual aia care are taxa de timbru platita)

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

As alege Audi, insa nu A6, ca n-are rost. Un A4 2003-2004 e superior Passatului.
Pe mine Passatul b6 m-a dezamagit profund. Mi se parea genul de masina cu care sa te mandresti... Ei bine nu e nimic de laudat la el. Desing interior mult prea simplist, electronica de c*cat, tinuta de drum inferioara Golfului 4, puterea motoarelor mica pentru talia ei, confort scazut, sau cel putin nu atat de bun cum ar fi de asteptat de la o limuzina.
A4 are caroseriile mult mai legate, tinuta de drum superioara, cu electronica nu sunt probleme mari ca la modelele Volkswagen, la intretinere sunt ceva mai scumpe, datorita manoperei mai dificile la motor (spatiul foarte mic), si a directiei/suspensiei mai complicate, dar nici Passatul nu e mai simplu.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Cu 5-6k nu ai cum sa-ti iei un A6 din 2003-2004 in stare decenta asa ca ramane varianta Passatului (te incadrezi in buget pentru un B6)

| Pleistoros a răspuns:

Volkswagen Passat 2006
Piesele de schimb se gasesc mai usor si sunt mai ieftine.