| RoxanaRR a întrebat:

Volkswagen polo sau golf 5 pentru o incepatoare?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Golf. Este mic dar nu instabil. Polo devine obositor de mic, la calatoriile din afara localitatii, iar gropile se simt mai tare. De golf te poti servi ca de o masina mare, desi este chiar mic (vorbesc de modelul scurt, nu break). Polo e cu cativa centimetri mai mic, si e foarte inghesuit, portbagajul foarte mic, are rotile mici, la gropi te scutura rau de tot, iar la viteza mai mare simti in volan si cand bate vantul.

7 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Nu-ți recomand să înveți șoferie pe o mașină prea mică, pentru că te obișnuiești așa și o să-ți fie tare greu să conduci o altă mașină ceva mai mare.
Dar nici cum te îndrumă DarkSpore către Dacia 1310. Da, Dacia 1310 este ideală pentru învățat, dar prezintă atâtea probleme și riscuri la capitolul siguranță, încât cel mai bine ar fi să o eviți.
Deși Golful este ceva mai mic decât berlina obișnuită, nu e cu mult, doar cu vreo 15-20 Cm, deci merge. Plus că este o mașină bună, deci, eu îți recomand VW Golf.

| RB26DETT a răspuns:

Un volvo c30 daca tu chiar tii la siguranta ta, masina pur si simplu este foarte usor de condus si mai nou, nu cred ca este nevoie sa incepi cu o dacie de prin 1900 toamna ca sa inveti sa conduci, daca te tii bine de condus poti invata sa conduci cu orice masina, mai ales ca ultimele masini se conduc aproape singure. Ti-am zis de volvo deoarece este o marca mult mai sigura si mai fiabila decat vw si in plus premium! o masina ce nu iti va face probleme si iti spun ca nu vei dori sa o vinzi, o masina ce a fost proiectata sa reziste in timp, foarte stabila, pot spune ca volvo c30 a fost folosit ca masina de curse pe circuit, cu un golf 5 sau un polo mai greu, nu ai aceeasi stabilitate, acelasi confort, acelasi design, aceeasi siguranta, aceeasi fiabilitate si nici aceeasi placere de a conduce. la vw interioarele sunt foarte plasticate, 'reci', monotone...

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Daewo Matiz sau Daewo Tico!
Sau, Dacia 1310 (pe masina asta chiar inveti ce-i aia soferie adevarata).
La tehnica ta de sofer care nu este n-ai nevoie de masini cu piese scumpe fiindca oricum le vei schimba destul de des in primul an (mai ales daca conduci intr-un oras aglomerat)

| Strepix a răspuns:

Iti recomand polo, este o masina foarte buna si pentru o incepatoare este chiar foarte ok.

| danyel2012 a răspuns:

Eu ti-as recomanda golful 5 la inceput este mai greu dar o sa te obisnuiesti repede, nu este chiar greu de condus

| Marius875 a răspuns:

Pentru incepere POLO este bun dar paraca e mai mult pentru fete. asa mise pare.

| ANNAwee a răspuns:

Golf. clar