| George0010 a întrebat:

Vreau sa cumpar o masina dar nu are fiscal si am auzit ca nu e bine sa cumpar o masina fara fiscal. Vreau sa stiu de ce sa nu cumpar o masina fara fiscal.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

O masina fara fiscal nu poate fi cumparata in mod legal.
Nu poti inmatricula acea masina pe numele tau, iar daca circuli cu actele pe numele altuia, poti intra in belele precum:
1. dosar penal pentru infractiunea de complicitate la furt (daca o cumperi de la un intermediar, nu de la cel din acte)
2. dosar penal pentru conducerea unui autoturism neinmatriculat (nefiind pe numele tau, poate fi radiata de catre fostul proprietar sau autoritati, fara ca tu sa stii)
3. amenzi pentru:
-nedeclararea bunurilor (fisc)
-conducerea unui autoturism instrainat (vandut) de mai mult de 90 de zile, fara o transcrie (inmatricula pe numele tau).
Cum esti depistat cu asa ceva, ti se retine certificatul de inmatriculare impreuna cu placutele de inmatriculare, si primesti amenda destul de mare, iar masina nu mai e buna decat de dezmembrat, predat la fier vechi ori transformat in obiect de gradina/cotet.
Asta e partea teoretica.
Concret, am avut cateva astfel de masini, in perioada 2011-2015, cand erau taxele auto pentru poluare, iar politistii treceau cu vederea cand vedeau cazane sub 1000 de euro, ramase pe numele altora, mai ales daca le prezentai o procura (imputernicire) de folosinta sau contract de comodat. In prezent, insa, inmatricularile sunt "la liber", drept urmare politistii sunt foarte exigenti, nu mai iarta pe nimeni care nu si-a transcris masina in 90 de zile de la cumparare. Ba chiar si baza de date de la impozite este acum online, deci se afla imediat cand o masina nu are fiscal.
Cunosc mai multe cazuri de retinere a numerelor + amenda pentru treaba asta, si chiar un caz in care s-a confiscat si masina, cu toate ca exista procura, pentru ca vanzatorului i s-a pus sechestru pe avere pentru datorii la ANAF, iar masina trebuia confiscata. Baiatul care circula cu ea a ajuns intr-o belea mare, din cauza ei.

2 răspunsuri:
| marinaru777 a răspuns:

Fara fiscal nu merita...nu o poti inscrie pe numele tau.o cumperi doar daca vrei sa intrii in belele

Răspuns utilizator avertizat