| celmaitarenume a întrebat:

Vreau sa cumpar un bmw dar ca sa fiu sigur ca e ok vreau sa il duc in reprezentanta si sa ii faca un test (cu cheia si seria de sasiu) sa imi spuna daca a avut accidente sau km dati inapoi. Cam cat ar costa un astfel de test? Trebuie facuta programare inainte sau poti sa te duci direct acolo cu masina?

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Poti suna dealarul autorizat BMW din judetul/orasul tau, afli la telefon toate detaliile, chiar si un pret poti cere.
Cu siguranta ca o astfel de verificare costa ceva banuti ca doar nu este facuta in garaj la nea caisa, dar ma bucur ca te-ai gandit la asta...multi romani cumpara second-hand cu ochii inchizi bazandu-se ca nu bate nu trancane, si dupa 1 luna de zile o baga in service ca are probleme majore.

| Simpatic a răspuns:

Ba nu are deloc pretentii, BMW si Audi au toti saracii in Romania, eu fiindca-s amarat mi-am luat un harb de Nissanwinking

| relian a răspuns:

Nu cred ca obtii tu informatiile astea.Nu ca nu este posibil, dar nici reprezentanta nu are toate datele despre o masina anume.Adica tu daca ai o masina si faci un accident, te duci si repari masina la nea Costica din colt laughing ala probabil nici nu are service, dapai sa mai si raporteze ca a reparat mai stiu eu ce masina, nici pomeneala.Bine vorbim aici de masinile trecute de garantia fabricantului.

Ca urmare nu vad ce anume vrei tu sa verifici, irosesti banii aiurea.Mai bine cauti sa vezi daca masina este in bune conditii,mai degraba platesti pentru asta decat sa vezi tu daca a avut accident. Politia sau servisurile nu raporteaza catre fabricant,respectiv reprezentanta ce repara,ce acciente is.
Cu datu km inapoi nici aia banui ca nu au de unde sti laughing,km se pot verifica numai la cei care fac inspectia tehnica,daca aia noteaza la ei km unei masini cand fac inspectia,atunci ei trebuie sa stie daca masina respectiva are km reali sau nu.
Eu asa cred,nu stiu sigur daca asa stau lucrurile in RO,dar banui ca reprezentanta nu are o baza de date legata cu servisurile din toata tara,sau cu politia,aia nici pomeneala,nu lasa politia pe nimeni sa aiba acces la datele lor.

Deci eu mai degraba as merge pe un test de verificare al masini ca tehnica,daca totu este in regula, daca este ceva ascuns, lumni la bord stinse intentionat etc.
Seria de sasiu o poti vedea si tu singur, este stanta in mai multe locuri, la parbriz odata, apoi si pe sub capota si mai stiu eu pe unde la bmw.Numarul ala din parbriz se poate maslui,adica schimba, dar restul nu prea, ma refer fara sa se vada.

Asa daca chiar vrei sa stii daca masina a avut accident poti verifica si singur, verifici geamurile daca are sigla bmw, daca nu au inseamna ca au fost sparte si schimbate cu unele care nu-s originale, asa stii ca masina a avut ceva accident.In sf eu nu mas agita sa aflu chestiile astea.

Răspuns utilizator avertizat
| BlackBrilliant a răspuns:

Seria de sasiu se numeste : ''blonduuu e urat si nimeni nu-l vrea'' laughing))