| 1a1l12z a întrebat:

Vreau sa-mi cumpar un Ford mondeo 1.8 16v 125 cp af 2003 dar nu stiu nimic despre masina asta as ruga posesori sa-mi dea un sfat ii fiabila masina? cat consuma? distributia ii pe lant? cat costa intretinerea? sau sa aleg un opel astra coupe 1.6 101 cp af 2003 dar am auzit ca opel-ul consuma ulei cam mult ii adevarat?

1 răspuns:
| romeo78 a răspuns:

Mașina o cumperi în funcție de nevoile familiale. Coupe-ul e de evitat, căci e posibil să fi fost forjat rău de tot și neîngrijit.
Ford a fost mașina populară, alături de Opel Vectra C, spațioase și ieftine. De asemenea, au și o depreciere mare. Aceste două modele au fost folosite ca autoturisme în flote de diverse firme.
La o asemenea vârstă, totul depinde de noroc, de cât de mulți proprietari a avut, dacă a fost dintr-o flotă sau nu!
Una este un Mondeo din 2003 cu 10000 km, îngrijit ca la carte, cu revizii la timp, alta un Mondeo din 2003 dintr-o flotă, apoi cu încă 2-3 proprietari, cu 200000 km, revizii făcute anapoda.