| steaua25 a întrebat:

Vreau sa dau de carnet. ce trebuie sa invat?
legislatie?
imi suneti va rog tot ce trebuie sa invat pentru carnet categoria B.
ce cartii sa imi iau sau sa le iau de pe net...etc.
mersi :d

10 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Eu ti-as recomanda ordinea asta: indicatoare, legislatie, chestionare. Cand te descurci cum trebuie, te duci la cea mai serioasa scoala de soferi din oras.
Foarte utila ar fi brosura "ABC-ul conducerii autoturismului", din pacate nu prea se mai gaseste. Poate prin anticariate.

| cossmy a răspuns:

Si tu o sa'i explici ca ar trebui sa fie galben si nu rosu si intorslaughingAcuma cel mai bine e sa faci chestionare, si apoi sa-ti cumperi legislatia(sunt carti peste tot) si sa inveti. Nu e mare lucru. Baftawinking

| Minks a răspuns:

Ia pune-ti neuronii la contributie.
Daca tu vrei sa fii sofer, pe drumurile publice, pe care exista niste reguli care trebuie respectate, ce crezi ca trebuie sa inveti? Teorema lui Pitagora? O sa iti zica instructorul ce trebuie sa inveti. Nu te supara, dar dupa intrebarea pe care ai pus-o n-ai mai mult de 12 ani. Unu' la 18 ani ar stii ce e de facut. Sper sa nu dau de tine in trafic. Nu de alta, dar poate ma intrebi ce reprezinta semnul ala ce arata ca un triunghi cu capul in jos dupa ce te urci pe mine!

| Broadband a răspuns:

Invata indicatoarele pentru moment. bafta!

| valy1233 a răspuns:

Prietene stai linistit, instructorul te invata tot ce trebuie sa faci, ce carte sa cumperi etc...oh go on banuiesc ca esti varza si ca nu ai condus niciodata inainte...

| LaTulipeNoire a răspuns:

Citeste odata Legislatia si cu evidentiatorul, marcheaza propozitiile care ti se par importante si care nu le retii. Apoi invata bine semnele de circulatie apoi fa multe, multe chestionare.Cunosc pe cineva care a luat carnetul facand numai chestionare.(dar multe) Apoi te duci intr-un poligon sau la tara cu masina unui prieten si spui sa te invete cat de cat si pe tine sa pornesti masina etc(asta nu e obligatoriu dar sunt unii instructori cam exigenti si daca te vede neindemanatic te pica) si cred ca trebuie si o spaga la traseu. Sper ca ti-am fost de folos

| miky014 a răspuns:

Pentru inceput ai putea face niste chestionare pe net, care nu te costa nimic. Asta ca sa vezi cam ce fel de intrebari ai sa ai sau ceea ce stii. Apoi iti poti procura din librarii carti cu legislatie rutierawinking Bafta!

Răspuns utilizator avertizat
| icerider a răspuns:

Intra pe http://auto.receptie.ro si ai toata pregatirea pentru proba teoretica.