| Stefa0072004 a întrebat:

Salut TPU, am și eu o întrebare: eu as vrea sa dau de carnet pentru categoria B, fac chestionare și învăț din legislație. Este obligatoriu sa fac și școala de șoferi? Adica daca știi legislația, sa te duci direct sa dai sala și apoi orașul?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Scoala de soferi in RO si UE este obligatorie, indiferent ca stii, cunoasti, nu conteaza, trebuie sa faci scoala, ori macar sa arati ca ai facut-o.

Daca esti in SUA nu trebuie sa faci absolut nimic, nici scoala si nici sa inveti ceva, te duci dai examen, daca iei bine, daca nu la fel, mai tragi odata, cine stie poate cistigi laughing
Dar in SUA asa este nu faci dosare, nu anunti pe nimeni inainte, pur si simplu daca dimineata te trezesti si iti vine sa dai de permis, te duci acolo in locuri amenejate pentru asa ceva, intri, buna ziua, am venit sa dau de permis laughing cam asa decurge aici procedura asta.

Platesti ceva, nu mai stiu acu cit, este, cand am dat eu era 20$, is niste fete pe acolo la ceva birouri, sau cum sa le zic, desk, te pune una sa spui cateva cifre si litere de pe un prete sau mai nou acu, au un microscop, primesti la ala si aia zice, zii rindu de su, sau mjiloc bla bla, spui, si daca nu esti chior laughing te trimite la un scaun si PC sa faci chestionare.

Ai timp destul, stai acolo si faci intrebarile alea.Cind termini te duci la desk zici am terminat, spui ce numar avea PC, aia se uita, zice pass, daca ai luat sau mai vina si altadata daca nu ai luat laughing

De ai trecut, spune sa iesi afara, la usa este o cucoana, femeie, fata ce o fi, aia striga pe care e la rind, dai o tura pe acolo prin jur, revii la locatie, in parcare, te pune sa faci o laterala si cam aia e tot, ai luat permisu, pleci acasa linsitit dupa max 2 ore sau poate 3 fctie de citi is acolo pentru permis.

In RO nu merge asa, trebuie dosar, chestii medicale laughing scoala, daca stii deja tot trebuie, asa ca mergi p; latesti pe aia, iti dau la mina ca ai facut scoala, pe aia doar banu ii intereseaza nu ce stii tu, apoi trebuie sa te programeze politia, nu-i asa, stai mergi acu la sala, peste o luna la traseu laughing te doar mintile, pai aia trebuie sa arate ca muncesc din greu., sa isi justifice joburile.

Plus ca politistu iti cauta nod si sub fund laughing mai cauta si prin buzunare daca cumva ai ceva pentru ei, sau care nu-i clar laughing

Nu stiu prin ce rata esti, dar daca esti in RO sau UE trebuie scoala.

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Teoria fără practică este ca ciorba fără apă.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, in Romania este obligatoriu sa faci 30 de ore de condus si cateva ore de legislatie rutiera, apoi sa sustii examenul de teorie si apoi traseul, cu masina scolii de soferi.

Ajuta enorm daca inveti din scoarta in scoarta LEGISLATIA RUTIERA, fiindca aa vei fii capabil sa faci cele 3000 de intrebari din chestionare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da e obligatoriu. Fara școală absolvita nu te poți înscrie la examen. Degeaba știi tu legislație dacă nu știi să conduci practic în trafic.

| mihai69 a răspuns:

Ai avea curaj să te lași operat de un chirurg care a "învățat" meseria doar din cărți?

| anonimg a răspuns:

Legislația nu te învață nici cum să pornești o mașină, și nici cum să o oprești. Doar școala de șoferi te învață asta; de aceea este obligatorie.

| johnnny123 a răspuns:

Dacă ai doar cunoștințe teoretice de a conduce o mașină, poți să o conduci doar teoretic.

Dacă vrei să o conduci practic, atunci trebuie să ai cunoștințe practice. Iar asta înseamnă să faci școala de șoferi.

| VoidEternal a răspuns:

Sa stii legislația e una, să știi să conduci e alta.

| Bogatu_Valentin_1968 a răspuns:

Este obligatoriu sa faci scoala de soferi. Te invata sa conduci masina.