| verbal a întrebat:

Vreau sa duc masina la fier vechi si vreau sa stiu daca o pot scoate de la impozit inainte sa o duc la fier vechi sau cu ce ar tr sa incep? Masina este pe numele meu si vreau sa scap de ea

1 răspuns:
| 0rlando a răspuns:

Mai întâi o duci la fier vechi, dar vezi neapărat să fie autorizat pentru colectat mașini, altfel o să ai probleme la rutieră.
Să ai la tine copii după actele mașinii, după buletinul tău, să ai actele în original și vezi să nu uiți numere de înmatriculare acolo.
La centrul de colectare, vei primi un certificat de distrugere, cu care te duci la direcția taxe și impozite locale, după ce ți-ai plătit impozitul.
Acolo îți trebuie chitanța care dovedește că ai plătit impozitul, copii xerox după tot ce ai, cerere tip care ți se dă de acolo, timbru fiscal, fișă de înmatriculare bătută la mașină, toate astea le depui la un ghișeu acolo și dacă ai noroc ți se eliberează certificat fiscal în aceeași zi.
Cu certificatul fiscal, actele mașinii, copii xerox și numerele de înmatriculare, mergi la rutieră, unde trebuie să completezi o cere de radiere și încă o chestie în 3 exemplare.
Le depui la un ghișeu acolo și dacă totul este în regulă, îți dau înapoi o hârtie semnată și ștampilată din care rezultă că mașina a fost scoasă din circulație.
Cu hârtia respectivă și o copie xerox, te întorci la direcția de taxe și impozite, depui copia xerox acolo și gata, a fost scoasă și de la impozit.