| Audir8etron a întrebat:

Vreau sa îmi iau o masina dar am 14 ani si mama a spus ca poate sa o pună pe numele ei
Daca iau masina si o țin in garaj pana la 18 ani o sa trebuiască sa plătesc toate taxele
Impozit asigurare si rovinieta?
Sau daca nu circul cu ea scap de unele plăți??

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu circula cu masina pe drumurile publice va trebui ca mama ta sa plateasca doar impozitul anual.

| Violleta2022 a răspuns:

Tu vorbesti de masina de jucarii, sau de autoturism?
Ca nu face sens sa cumperi o masina acum si sa o tii in garaj pana faci 18 ani, se depreciaza chiar daca nu o folosesti, apoi, dupa ce o cumperi trebuei sa-i faci oricum acte de inmatruclare, de folosinta, de absolut tot.
Este oricum dubioasa provenineta banilor la 14 ani.
Sfatul meu, daca nu vrei sa fii luat la interbari si investigat, este sa-ti cumperi masina la 18 ani, din toate punctele de vedere este mai bine.

| doctorandus a răspuns:

O cumperi la 18 ani ca in 4 ani vei obtine o masina mai buna la pretul de azi, tehnica evolueaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce situatie financiara ai?

Masina din numele contului tau de pemacest site costa cat 5 apartamente de 3 camere.

| Whaity a răspuns:

Sau poți să te duci peste un an la școala de șoferi si să-ți iei o mașina cu carnet A care se poate conduce la 16 ani
PS: daca te prinde poliția ca conduci o mașina fara carnet ajungi la închisoare