| Xmen22 a întrebat:

Vreau sa imi cumpăr o mașina, m-am gândit la un e39 sau Passat b6 berlina 2.0 tdi 140 de cai, nu sunt hotărât pe care sa o cumpăr

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ai cam asa:
1. Passat b6 - o nemasina scumpa si plina de defecte (te usuca service-ul)
2. Un BMW mai vechi, cu dezavantaj ca e periculos (se duce pe poola la prima ploaie).
Eu as lua un E39 de 2000e, si aia e. Rezista mai mult decat un Passat b6, la toate capitolele, doar ca in prima curba pe primul polei, il incolacesti de primul stalp. Asta e.
Grija la pompele de injectie de la 2.0d, ca se mai si "duc".
De Passat nu te apropia, ca apoi o sa te intereseze Loganul.

| TriceleRon a răspuns:

Serios, de ce ai vrea BMW?! Eu recomand gama VAG ( vw, audi, skoda, etc). Usor de întreținut, nu prea scump, iar cand vine vorba de mecanica nu sunt deloc complicate. Deci piese si manopera mai ieftine.

| Xmen22 explică (pentru TriceleRon):

E ieftină întreținerea dar 2.0 tdi pd e bomba cu motor, îs defectoase

| TriceleRon a răspuns (pentru Xmen22):

Nu e chiar așa, eu am 2.0 pd pe un audi A6 2010. Am masina de cativa ani si mu scoate gram de fum, trage perfect. Atata timp cat schimburile sunt facute corespunzator dupa cerintele producătorului nu are probleme motorul. Cert e ca sunt si acei ce nu stiu sa conducă, cei care nu lasa motorul sa ajunga la 90 de grade si pleaca in "scart", sau care cred ca stiu mai bine decat cei ce au proiectat masina si schimba tipul de ulei. Daca vei întâlni un astfel de motor defect, vezi soferul si ai sa intelegi ce zic.

| Xmen22 explică (pentru TriceleRon):

Al tău e CR nu e PD, PD pana in 2008 s-au folosit

| Hulky a răspuns:

Depinde de bugetul tau, spre exemplu un e39 e mai ieftin de cumparat decat un b6 insa e mai scump la intretinere, eu as alege e39 model facelift, succes