| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa imi pun distantiere la roti la masina. Este vreo diferenta daca pun doar de 5mm, pentru a nu mai schimba prezoanele?

1 răspuns:
| sir sanjei a răspuns:

Atat timp cat janta sta pe inelul de centrare nu este o problema.
Eu personal nu recomand disntantiere fara prezoane mai lungi, dar la 5 mm este un compromis aproape ok.
Diferenta va fi foarte mica, aproape insesizabila.
Daca vrei sa ai rotile iesite in afara(mai mult sau mai putin) poti cauta jante cu un ET mai mic si scapi de stresul distantierelor!
Rulmentul rotilor va avea de suferit doar daca se merge pe un setup agresiv!