| paulp a întrebat:

Ce sunt prezoanele?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Acele suruburi care prind rotile

13 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Practic sunt niste suruburi.
Prezoane sunt 'suruburile' de la roti, de la chiuloasa... In general li se spune prezoane suruburilor care preseaza o piesa de alta. Unde exista garnituri intre piese, daca se strang prin suruburi, se numesc prezoane.
Sau, daca sunt doar filete pe care se infileteaza piulite, iar ele nu se scot din piesa, de obicei sunt prezoane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt ca niste suruburi dar la un capat au filet pentru piulita iar celalalt capat este sudat de ceea ce sustine.in cazul rotilor, jantelor de masina un capat e sudat de janta iar celalalt capat e prevazut cu filet pentru a insuruba piulita.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu unul nu cred ca am vazut niciodata prezoane sudate.
Si n-am vazut putini tamburi/fuzete/discuri.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Sudat de janta? la ce masina ai vazut tu asa ceva?

| MariusF23 a răspuns (pentru suntserios):

Asa era la 1310 din cate imi amintesc laughing

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru MariusF23):

Nici la Dacie nu-s sudate... Nici de jante (jantele au gauri), nici de fuzete/tamburi. Prezoanele au niste zimti, si un cap ca de nit, se baga pe interiorul tamburului... Am schimbat tamburi la mai multe masini, iar majoritatea tamburilor noi vin fara prezoane, trebuie demontate cele de pe tamburul vechi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

La aro.Nu ma lasa sa scriu cu majuscule.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Eu asa am vazut si asta mi-a venit prima data in cap sa explic cam cum sunt prezoanele.la chiuloasa de exemplu un capat e prins.No?

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

De butuc am vrut sa spun.Nu am masina asa ca m-am incurcat nitel.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu prea am facut motoare, dar la motocicleta de exemplu, prezoanele care vin la chiuloasa sunt infiletate in carter, in dreptul cilindrului sunt fara filet, iar sus, unde vine chiuloasa, au din nou capatul filetat.
Cred ca si cele de la masini sunt demontabile.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Stiam eu de un capat prins.Eu am crezut ca sunt sudate intr0un fel dar se pare ca sunt filetate.I orice caz alea raman fixe acolo.

| LDEGM2100 a răspuns:

Niște șuruburi!