| FataCuChitaraMunților a întrebat:

Vreau să îmi schimb culoarea mașinii, dar în vopsitorie este prea scump și mă gândeam la o autocolantare.Am găsit un atelier la un show auto.Aș vrea să știu dacă merită, care sunt avantajele și dezavantajele, dacă are cineva. Poate proteja vopseaua originală? Ca preț este destul de acceptabil.
Mulțumesc anticipat și vă doresc o seară frumoasă!

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Fii atenta la ce service pui si ce folie, daca e ceva prea ieftin s-ar putea sa nu fie de calitate.
Oricum conteaza mult cine a produs acea folie dar si de manopera serviceului, stiu un service cu preturi nesimtite acel custom tuning din Bucuresti care speculeaza prostia unor proxeneti cu bani si cer sume de ordinul miilor de euro per masina, si au clienti din toata tara si numai masini tari, dar stim multi ca atat clientii lor cat si patronului custom tuning sunt proxeneti cu bani, proxenetii la proxeneti trag, e o casta a smecherilor de 2 leiwinking

Pe de alta parte stiu ca o colantare de asta poate fi 2000 de lei sau 20.000 de lei, depinde de multi factori.
Insa da, orice ai alege culoarea va fi cea pe care ai ales, este posibil sa dea chiar mai bine pe masina decat vopseaua originala.
Conteaza si dimensiunile masinii, una e un smart si alta este un range rover

Succesuri

| cristi202 a răspuns:

Autocolantarea e simpla, nu e un procedeu complicat, eu inca nu am făcut la mașini, dar, pentru că am văzut la tv pe NatGeo cum se face (era o emisiune unde arata cum se repara mașinile), m-as încumeta sa o fac. Problema nu e la aplicarea autocolantului, desi și acolo poți da peste nepricepuți, cat la tipul de autocolant folosit, pentru că sunt unele care protejeaza mai bine ca vopseaua, și altele care abia le-ai pus și se dezlipesc, si pregătirea mașinii, caci poți avea autocolant foarte bun și dacă mașina nu e pregătita cum trebuie sa nu se fixeze cum trebuie, și să ai probleme.
Deci, întîi informeaza-te cu privire la ce fel de autocolant e bun, apoi unde sa îți faci mașina. Ideal e sa mergi pe recomandări, pe cât mai multe. Abia apoi sa o faci.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E un adevărat boom cu colantarea mașinii. Fac diverse vedete asta zi de zi cu mașini de sute de mii de euro. Doar că trebuie să știe ce fac cei care o colanteaza. Daca știu nu ai dezavantaje.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Avantaje:
-e gata repede

Dezavantaje:
-daca e ieftina, in 2 ani e crapata toata
-daca lovesti masina, slabe sanse sa o poti colanta local, fara diferente de culoare
-cand iti dai seama ca ai facut o greseala, si decizi sa te intorci la vopsea normala, decolantarea e scumpa si de durata, mai ales atunci cand ai optat pentru colant ieftin.