| anonimuldepetpu a întrebat:

Bună seara! Știu că bombardez cu intrebari, dar mi-e sa nu le uit pana dimineață????
De ceva vreme ma gandesc să ma vopsesc, ori mov, ori albastru inchis, dar ma streseaza cateva ganduri legate de acest act...
Vopseaua deterioreaza parul? Doresc numai o singura data sa ma vopsesc, nu as vrea sa schimb culoarea. Ce vopsea (nu conteaza pretul) recomandati, ca fiind cea mai buna si cea mai putin daunatoare? Am doar 15 ani, dar ai mei ma lasa sa ma vopsesc, pe propriul risc. Parul meu este de culoare maro deschis, la soare este un blond spalacit. Dacă doresc să mi scot culoarea din par, imi va reveni culoarea naturala la normal sau va avea mici schimbari ce nu mi-ar conveni? Nu as vrea sa am parul mai inchis la culoare decat il am acum, poate mai deschis, dar in nici un caz mai inchis. Se ingrasa mai repede? De cate ori trebuie sa il spal? Trebuie sa schimb samponul cu unul special pentru vopsea de par? Trebuie sa fac un control înainte, sa vad daca nu cumva sunt alergica la vreun element chimic din vopsea? Care sunt dezavantajele la a-ti vopsi parul? Se arde mai usor? Devine mai rigid, tare? Mai ramane buclat? Am parul ondulat de mica si mi-e teama ca nu cumva vopseaua sa mi-l indrepte. Mai ramane bufant? Ar trebui sa ma vopsesc eu singura sau sa merg la un salon specializat? Se incalceste mai usor? Cade mai mult par? Intreb toate acestea, fiindcă stiu ca sunt pareri impartite si doresc sa-mi răspunda persoane ce au avut experiență in asta si nu doar sa isi dea cu parerea. Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| andreeaeml1200 a răspuns:

Daca doresti sa ti vopsesti parul mov sau albastru, iti recomand sa te faci cu VIOLET DE GENTIANA sau ALBASTRU DE METILEN. Gasesti la farmacie aceste solutii, mai mult de 5 lei nu dai pe ele, asta daca doresti sa ai o culoare temporara(semipermanenta). Nu afecteaza parul, dar daca iti pui solutia asta prea des pe par, poate sa ți-l usuce puțin(nu foarte tare). Știi cum sa ți-l aplici? Sunt 2 moduri:
- Îti torni cate picaturi vrei tu intr-un lighean cu apă calda,
-SAU iți cumperi o masca de par mai ietina, torni in ea picaturi pana consideri tu ca e suficient, si apoi aplici cu o pensula de aia speciala pentru vopsit.
Repet, asta e rezultat TEMPORAR.
Daca doresti sa te faci permanenta cu una dintre aceste culori, îți cumperi o vopsea permanenta din orice supermarket, eu una nu îți recomand, riști sa ti arzi parul mai rău sau să regreți, deoarece în general aceste culori "inumane" se fac urâte.
Dacă nu vrei sa te faci cu solutia aia mentionata mai sus, poti sa incerci Loncolor GoCrazy, cred ca de gaseste la kaufland sau dm. Nu e scumpă, este semipermanenta (ține 16 spălari), de fapt, ține mai putin de 16 spălari pentru ca am incercat o, miroase super.

| anonimuldepetpu explică (pentru andreeaeml1200):

și dacă repet procesul, dupa 16 spalari si tot asa, risc sa mi deteriorez parul sau nu are nimic? totusi la celelalte intrebari nu mi ai raspuns☹️

| andreeaeml1200 a răspuns (pentru anonimuldepetpu):

Nu iti va deteriora parul. Acum depinde dupa cate lui te vopsesti iar, recomandat e sa te faci o data la 2 luni

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu crezi ca esti inca foarte micuta, ca sa-ti faci parul ca de cocota?
Fii copil si traieste-ti copilaria, si lasa vopsitul parului si al unghiilor, care-ti imbatarnesc imaginea la anisorii astia.