| TicTacUser a întrebat:

Vreau sa leg o banda led pe pozitii.o vreau pe interiorul masinii ..am incercat la panoul de sigurante ..am scos una din sigurantele pentru pozitii ..am bagat firul pe plus si pe minus si se aprind..cand pun siguranta peste fire se sting.( banuiesc ca anuleaza ledul ). ..am incercat in spatele panoului am ajuns la fire dar nu stiu care dintre ele este..si nici la contact nu stiu care fir este. difera culorile fata de plusul si minusul de la becul de pozitie propriu-zis unde mi-am legat cu 2 zile in urma niste leduri exterioare...

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Te joci cu focul... Macar invata sa faci conexiuni de calitate, si de unde sa iei 'curent'. Du-te la un electrician, pe 20 de lei iti face ce vrei tu, si cu ocazia asta vezi cum se face.

| OldSoul a răspuns:

Deci masa de la leduri, o legi undeva de caroserie, iar plusul il legi la siguranta inainte sau dupa aceasta.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru OldSoul):

"inainte sau dupa siguranta" adica pericol de incendiu sau nu.
Chiar ti s-ar parea ok sa alimenteze niste leduri chinezesti pe direct, inainte de siguranta?

| OldSoul a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu, greseala mea din neatentie.
Corect ar fi sa faca o alimentare separata pentru acestea cu comutator, siguranta, dar pana acolo mai are cate ceva de invatat.