| iPintea a întrebat:

Mi-am cumparat niste leduri pentru masina..pentru exterior mai exact (sub masina) si m-am gandit sa le conectez la tabloul de sigurante la pozitii de exemplu. Faza e ca nu vreau sa porneasca ledurile cand pun pozitia. In plus am telecomanda la ele de la care pot sa le opresc/pornesc...m-am gandit pe moment sa le leg direct la bateria masinii la borne doar ca nu stiu ce "cauze" ar putea produce(la masina si/sau la bateria masinii). Imi puteti spune daca are vreo consecinta daca fac asta?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Nu se intampla nimic daca le legi la baterie,doara sa le conectezi bine, stranse cu ceva cleme, asta sa nu se desfaca si sa faca scurt pe acolo, asta e singura problema, sa nu iei foc laughing deci le pui o clema cu surub ceva prinse cumva bine si sigur.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu stiu daca ai voie, legal, sa ai asa ceva la masina.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca le pune cineva care se pricepe nu e nicio urmare in ceea ce priveste bateria insa clar vei ramane fara certificat daca te prinde politia

| iPintea explică (pentru suntserios):

De fapt privind legislatia, nu are importanta ce ai pe/sub masina atata timp cat nu depaseste gabaritul si dimensiunea impusa...ilegal e sa le folosesc in trafic. ceea ce nu o sa fac..de exemplu daca sunt intr-o parcare cu ele pornite, nu are ce sa-mi facă