| anonim_4396 a întrebat:

Vreau să merg cu bicicleta pe un drum public. Pe ce parte a drumului ar trebui să merg?

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu uita de vesta reflectorizanta si casca

| darrio2007 a răspuns:

Pe partea dreapta, doar nu pe stanga. Ca nu esti in Anglia.

Bula
| Bula a răspuns:

Inainte sa mergi cu bicicleta pe drum public trebuie sa inveti foarte bine regulile de circulatie si sa te dai foarte bine si sigur cu bicicleta!

Cand mergi cu bicicleta - mai ales pe drumurile publice sau accidentate - trebuie sa ai bicicleta in stare perfecta, sa ai echipament de protectie pentru cap, maini si picioare (in caz de cazaturi) si iluminare fata-spate + haine si ochiuri reflectorizante (sa te vada de la distanta mare orcare sofer).

La noi inca nu sunt obligatorii cele de mai sus, dar in multe alte tari poti primi amenzi mari si chiar confiscarea bicicletei, daca nu te conformezi regulilor (chiar daca sunt doar de bun simt).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Logic ar fi pe partea dreapta... tu poti incerca si pe mijloc

| sierra1 a răspuns:

Iertați-mi întrebarea (sau starea de confuzie): de ce la o întrebarea absolut anapoda (să nu-i zic tâmpă, stupidă, în batjocură,...) sar cu toții să dea răspunsuri - și nu de puține ori se repetă unul pe altul? (să fie oare nevoia de cocoțare în top)

Pare întrebarea asta (și multe atlele de altfel) că necestiă un răspuns, că întrebătorul e în necunoștință de cauză și trebuie ghidat? Nimeni nu îngrădește măcar prin replici, stupizenia?

Sau același user întreabă cu patimă:
- am un hanorac albastru iar fermoarul acestuia este roz... Întrebarea mea este dacă e pentru băieți sau pentru fete?
- Am erecții foarte des cam de 3/4/5 ori pe zi și nu știu ce să fac.
Dacă o să invocați dreptul la exprimare (am mai auzit asta) atunci tocmai ce l-am exersat și eu

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pe partea dreapta a drumului, respectand indicatoarele valabile si pentru autoturisme, in materie de prioritate.

| DarkAndDreary a răspuns:

Pe partea dreaptă, cât mai aproape de acostament.
Sau pe pista de biciclete, dacă există.
Evident, respectând celelalte reguli de circulație.

| Krax256 a răspuns:

Daca nu vrei sa ajungi la stiri atunci mergi conform regulilor rutiere pe dreapta si cat mai aproape de acostament(marginea drumului)