| Predator2040 a întrebat:

Pe ce parte a drumului ar trebui să merg dacă merg pe lângă bicicletă? Nu prea găsesc informații despre asta.

Răspuns Câştigător
| Star5cream a răspuns:

Dacă mergi pe lângă bicicletă, ar trebui să mergi pe partea dreaptă a drumului, în direcția de mers a traficului. Acest lucru înseamnă că ar trebui să fii în partea dreaptă a drumului, alături de marginea sau de acostament, în funcție de disponibilitatea acestuia.

Este important să mergi pe partea dreaptă pentru a fi vizibil pentru șoferi și pentru a putea reacționa în mod corespunzător la traficul din fața ta. Mergând în direcția de mers a traficului, poți observa și răspunde mai bine la semnele rutiere, semnalele șoferilor și situațiile din trafic.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

In mod normal, pe partea stanga, in directia ta de mers. Ca sa vezi masinile care vin din fata. Daca nu exista trotuar.

| marcela290 a răspuns:

Dreapta ta

| LordCristobal a răspuns:

De obicei se merge pe pistele de biciclete amenajate pe trotuar.
Dar in Romania nu toate orasele au piste de biciclete si trebuie sa te descurci pe drumurile publice.
Asadar, cand circuli pe un drum public cu o bicicleta trebuie sa mergi intodeauna in margine pe parte dreapta a carosabilului ca sa nu incomedezi masinile.
Sunt unii care ti-au zis aici pe trotuar, nu e legal sa mergi pe trotuar pentru ca incomodezi circulatia pietonilor.
In Brasov, multi bicilisti ai fost amendati ca mergeau cu bicicleta pe trotuar.

| Blueeyy a răspuns (pentru LordCristobal):

N-o fi legal dar e sanatos.

Nu as sugera nimanui asta... dar. politia te amendeaza doar daca te opresti. Sa nu uitam ca tu esti pe bicicleta iar ei cu masina. cam greu sa se tina dupa tine pe stradute tongue

Bineinteles nu sugerez nimanui sa fuga de politie!
Un lucru sigur e faptul ca... esti mult mai in siguranta pe trotuar decat pe strada. Mai bine "incomodezi" niste pietoni decat sa te incomodeze pe tine patul de spital ca nu s-a asigurat un "sofer"

| blackann a răspuns:

Pe trotuar.

| Blueeyy a răspuns:

Pe langa bicicleta = Trotuar
Pe bicicleta = Dpv legal, trebuie sa mergi pe partea dreapta a carosabilului, in aceeasi directie ca si masinile.

Dpmv, sincer mai ok ar fi sa mergi pe trotuar. Nu merita sa-ti lasi sanatatea in mainile unor soferi incompetenti. Strazile sunt pline de specimene. ajunge sa nu aproximeze unul distanta indeajuns si poc, te trezesti la spital.