Întrebare recomandată | Unknown192743 a întrebat:

Vreau sa-mi cumpar un atv si am gasit ceva Linhai M150 la 11000 de lei, ce parere aveti despre acesta? Am 14 ani.
Cati cai putere are?
Viteza maxima?
Se strica? Daca da, ce? Va rog explicit mai multe chestii

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 14 ani nu poti sofa nimic, fiindca esti foarte mic.
ATV-ul se poate sofa numai dupa implinirea varstei de 16 ani si numai dupa terminarea scolii de soferi si evident, luarea permisului de conducere.

Vorbesc pe camp

| Violleta2022 a răspuns (pentru Unknown192743):

Ce sa delimitezi mai copil, tu nu poti intelege ca LEGAL nu ai varsta sa sofezi nimic?
Nici pe camp si nici pe sosea!

Art 335 Conducerea unui vehicul fără permis de conducere | Codul Penal
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepsește cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deținerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepsește cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
(3) Cu aceeași pedeapsă se sancționează și persoana care încredințează un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deținerii permisului de conducere pentru conducerea pe drumurile publice unei persoane despre care știe că se află în una dintre situațiile prevăzute în alin. (1) sau alin. (2) sau sub influența alcoolului ori a unor substanțe psihoactive.
https://lege5.ro/......odul-penal

https://www.stiridinbucovina.ro/......conducere/

Ahmm. nu inteleg care e treaba ta ce fac eu? Nu te baga deoarece e viata mea si fac ce vreau, eu doar am intrebat ceva

IN PLUS nu sunt singurul care sofeaza pe camp
M-a prins politia in vara pe drum cu un motocross 125 si mi-a dat amenda dar a zis ca sa merg pe camp daca vreau

| Violleta2022 a răspuns (pentru Unknown192743):

Ai cerut un sfat si ti l-am dat, de aceea ma raspuns topicului tau.
Asadar ai fost prins incalcand legea si nu ti-ai invatat lectia, odata ce acum doresti sa o repeti
Din pacate, ATV-ul nu este masina agricola, iar de data asta nu mai ai scapare daca esti prins, intocmindu-se dosar penal si posibil incarcerat la Casa de Corectie (puscarie juvenila).

Am fost prins pe drum. pe camp a zis ca pot merge urcandu-l pe o remorca

| Violleta2022 a răspuns (pentru Unknown192743):

Cu utilajele agricole ai voie pe camp, asta spune si legea, dar ATV-ul nu este utilaj agricol si nu poate fii sofat de nimeni, care nu are permis auto.

Depinde de marimea ATV-ului!
Daca se incadreaza la categoria moped trebuie sa urmezi cursuri de legislatie rutiera si sa obtii certificatul de absolvire al acestor cursuri.
Conform art.6 din OUG nr.195/2002, pct.21, moped este vehiculul cu doua, trei sau patru roti, a carei viteza maxima prin constructie nu depaseste 45 km/h, motorul nu are CC mai mare de 50 cmc si nu are puterea mai mare de 4 kW.
Daca depaseste aceste specificatii tehnice (are masa proprie intre 400 kg si 550 kg si viteza peste 45 km/h) atunci ai nevoie de permis de subcategoria B1.
In ambele cazuri trebuie sa ai varsta de 16 ani.
Cursurile de legislatie si scoala de conducere se pot incepe cu 3 luni inainte de implinirea varstei de 16 ani, dar examenele se sustin DUPA implinirea varstei de 16 ani.

| InOrOut a răspuns (pentru Unknown192743):

Se poate delimita dar iti trebuie alt CDI (Aprindere descărcare condensator). Iei un CDI sport cu care poti da pana la 75k/h.

| InOrOut a răspuns (pentru InOrOut):

Pe camp poti face ce vrei tu. Pe sosea nu ai voie sa conduci daca are mai mult de 49cc. Mai bine ii faceai acte false cum ca ar fi de 49cc ca nu stie nimeni ce motor are. Toti fac asa.

Si daca ii de 49 pot merge si eu?

| InOrOut a răspuns (pentru Unknown192743):

Nu prea ca ai 14 ani, trebuie 16 sa poti da de permis AM (de scuter) sa poti conduce 49cc. Parerea mea e ca asta de 150cc ii bun deocamdata, doar ca 2 ani condu-l pe camp iar dupa aceea ia un atv de 49cc cu care te dai 2 ani pana la 18 ani (legal). La 18 ani dai de permis B si poti conduce atv-ul de 150cc iar pe cel de 49cc il vinzi. Eu zic ca daca la 18 ani o sa ai B mai bine iei un atv de 600cc cu 4 cilindri, asta de 150 e cam degeaba.

Infine, intrebarea mea era daca ii bun de ceva linhai 150 si daca se strica repede

| InOrOut a răspuns:

150cc dohc 1 piston 4 valve 4 timpi
7.4 cai putere
max 75 km/h (posibil sa aiba limitare electronica la 45)
se mai strica dupa cativa ani motorul daca nu e intretinut bine

Se poate delimita?