| Razvankuki10 a întrebat:

Vreau să-mi montez bandă leduri RGB 5050 la mașină, am Dacia Logan si vreau să montez la picioarele soferului si in dreapta la pasager, vreau sa le montex montez sub bord. Ideea e alta, de unde pot trage curent? Unde trebuie sa duc firele? (nu sunt un bun electrician) doresc raspunsuri serioase si detaliate. Mulțumesc, acord funda.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu ma ocup cu montaje de genul de ceva timp, si am 3 modalitati de a le "lega", in functie de cum vrea omul sa le aprinda.
Ca sa se aprinda cand se deschid usile, de la plafoniera.
Ca sa se aprinda la buton, iau alimentarea de la bricheta.
Ca sa se aprinda deodata cu pozitiile, iau de la blocul de lumini, sau de la un alt bec care se aprinde deodata cu pozitia, insa dupa ce ma asigur ca sunt suficient de groase firele, sa nu se incalzeasca.
Te sfatuiesc sa mergi la un electrician auto, poti da foc masinii si cu un led pus aiurea.

1 răspuns:
| OldSoul a răspuns:

Iti sugerez sa le alimentezi de la baterie, pui o siguranta si o masa de oriunde, sau daca nu de la bricheta.