| AnonymusALLgame a întrebat:

Vreau sa montez o bandă LED in mașina. Am sa iau curent direct de la bricheta mașini. Acum întrebarea este, cum montez un buton on/off pe cabluri? Este butonul și are doar 2 piciorușe in spate. Cum se montează? Întrerup firele și le unesc înapoi de la acele piciorușe? Adică leg cablurile care vin de la bricheta "-" in stânga si "+" in drept. Si dupa leg alte fire de acolo la banda?

Răspuns Câştigător
| Ironwin a răspuns:

NUuuu, tai un singur fir si un capat il pui pe un "piciorus" si celalat fir pe al doilea "piciorus". De obicei se intrerupe firul de plus si se monteaza intrerupatorul, iar firul de minus merge direct la consumator. Nu uita sa izolezi toate locurile unde se vede firul.

| AnonymusALLgame explică (pentru Ironwin):

Mulțumesc mult, este prima data când pun un întrerupător pe un circuit de genul acesta si nu știam cum se face.

1 răspuns: