| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa-mi vand masina si as vrea niste sfaturi, va rog sa fiti seriosi si sa nu radeti. Am pus anunt de vanzare cu masina, dar nu stiu cum sa procedez dupa ce omul vrea s-o cumpere. Ma refer la acte, ce acte trebuie sa-i fac, unde trebuie sa ma duc, etc? As vrea sa imi spuneti pas cu pas ce trebuie facut cu "contract, fiscal, numerele masinii, asigurare, acte, etc", multumesc!

2 răspunsuri:
| schajuman1344 a răspuns:

Mergi la un birou de copiat acte si acolo ei iti vor da un contract de vanzare-cumparare semnat de ei. Cu el mergi si scoti fiscalul. Ii dai omului fiscalul, contractul v-c si restul o sa iti mai zica la biroul de copiat acte. Aia fac asta de zeci de ori in fiecare zi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Faci cu omul un contract de v c. Contractul il vizati la finante sau scoti tu fiscalul. Asta inseamna ca o scoti de pe numele tau de la impozit.

Ii dai omului cheile, certificatul de înmatriculare pe care completezi rubrica instrainat catre ca sa fii sigur ca o transcrie. Ii mai dai cartea de identitate, asigurarea si aia e