| EU13Nmc a întrebat:

Vreau sa montez o statie audio la masina problema este cum o alimentez? Am incercat la baterie dar nu se aprinde.

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Nu este mare filozofie.
Statia are 3 conectori, unul pentru +12, unul pentru REM, si unul pentru GND.
+12 e alimentarea, adic cablu cu +12V de pe borna de + a bateriei.
REM, este remote-ul, adic controlul statiei, astfel incat statia sa porneaca odata cu playerul, sau cand vrei tu, ei bine, aici cred ca ai gresit tu, cel mai probabil nu ai legat acest fir.
GND, care este masa.

Ei bine, ai putea incerca sa conectezi un fir de la conectorul de +12 la cel de REM si sa vezi daca se aprinde amplificatorul.

Insa, sincer sa fiu, ti-as recomanda sa mergi la cineva care se pricepe, bine, nu o sa zic ca "te joci cu curentul si poate iei foc" desi e si aceasta o posibilitate, in schimb, iti zic ca decat sa incerci sa-l montezi tu si sa-l strici, ca mai apoi sa dai bani pe un alt amplificator, mai bine apelezi la cineva priceput pentru montaj.

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Montatul unei statii audio implica niste interventii la instalatia electrica, drept urmare poate fi facuta numai de electricienii si mecanicii auto.