| Wolfzeschutze a întrebat:

Vreau sa schimb si eu amortizoarele pe spate la un Golf 4 dar am arcuri sport, are vreo treaba? Exista amortizoare sport sau toate sunt la fel?
Si daca le schimb pe cele de pe spate trebuie si cele pe fata schimbate? Cam cat o sa ma coste sa le cumpar plus manopera?

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Toate amortizoarele trebuie sa fie la fel. In jur de 200€ mana de lucru si 150€ amortizoare ieftine sport

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In jur de 300 de lei amortizoarele pentru spate, si inca vreo 100-150 de lei manopera. Asta cu amortizoare standard.
Amortizoarele sport aftermarket pot fi mai scumpe, sau mai ieftine. Exista kit-uri complete de suspensie sport la 700 de lei, sau la 2000 de lei. Deci depinde de care pui.
TA-technix erau cele mai ieftine, costau intre 700 si 1300 de lei kit-ul complet (4 arcuri, 4 amortizoare), dar nu stiu unde gasesti separat doar amortizoarele care iti trebuie tie.
Prima oara ar trebui sa vezi ce arcuri ai, si ce telescoape au fost montate.
Daca ai de exemplu kit reglabil de suspensie sport, trebuie sa pui amortizoare identice cu cele din kit.
Poti schimba doar pe spate, daca pe fata sunt ok.

| Panamax a răspuns:

Https://www.epiesa.ro/......-88023767/

Ca idee pe original vine tot cu Sachs

Se monteaza fix in 5 minute/bucNu ar trebui sa coste mai mult de 50 de lei manopera.
Recomand inlocuirea tampoanelor si a burdufurilor de protectie.
http://www.deltaauto.ro/service/inlocuit-amortizor-spate/