| ovidiu8msn a întrebat:

Vreau sa schimb uleiul si sa pun un filtru nou la Mitsubishi Space star 1.3, an 2001, 170. 000Km. Ce fel de ulei si ce fel de filtru imi trebuie?

Răspuns Câştigător
| mangojump a răspuns:

Uita-te in cartea masinii ca trebuie sa iti scrie acolo ce fel de ulei sa mai folosit si la ce numar de km trebuie schimbat...Eu cred ca e bine sa fie 10w40 ca ai un numar destul de mare de km.

4 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Numai ce spune producatorul. Uite-te in carte si scrie foarte clar, iar filtrul este indicat sa cumperi unul original nu after market!

| onasis1961 a răspuns:

Vezi ce indică producătorul!
http://en.wikipedia.org/wiki/Petrol_engine

| relian a răspuns:

Ca ulei pune daca este iarna 5W30, si poti pune ce ulei vrei dar mai bun este sintetic si de firma buna ex mobil1.In loc sa schimbi de 3-4 ori uleiul il schimbi doar odata, deci economisesti timp si ceva bani.Si nu ar fi rau sa pui si un stabilizator, mi se pare o bidon la 4 bidoane de ulei.Chiar de producatorul masinii zice sa nu pui nu te lua dupa ce zic ei.Stabilizatorul sa fie tot sintetic daca pui ulei sintetic.Filtru sa fie cit mai mare adica mai lung ma refer dar sa aiba gaura care trebuie pentru masina ta.Deu obicei la magazine scrie ce filtre trebuie pentru fiecare masina daca intrebi.In sa de cele mai multe ori se dau filtre mici.Eu am pus un filtru care nu era pentru masina ma dar a avut loc acolo si e mai bun decit ce recomanda ei.Ca sa nu te incurci pune un filtru ceti zic cei de la magazinul de unde il cumperi.Tot ce conteaza este sa se potriveasca, adica sa se fileteze la tine la baie iar ca lungime sa aiba loc acolo sa nu loveasca ceva.Insa cu cit este mai lunga cu atit mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

10W40 si filtru special pentru modelul tau!