| Aries a întrebat:

Vreau si eu sa imi raspunda cineva care are habar de mecanica.am un cielo alb, an '96 si am tot schimbat pompa de benzina la el. una s-a ars pentru ca am mers pe rezerva, alta la fel dar nu am mers pe rezerva, aveam benzina indeajuns.am schimbat-o.am pus alta pompa de benzina. a mers 2 saptamani.si s-a ars si asta. ce credeti ca poate fi.blocata nu este ca am batut usor cu un lemn in ea si nu isi revine. tind sa cred ca are un scurt pe instalatie. dar daca are un scurt dc s-a ars dupa 2 saptamani. daca aveti raspunsuri gen: du-te la service, mai bine va abtineti ca asta stiu si eu. cel mai bun raspuns are funda

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Daca este alb, 100% problema este la partea electrica, sau ai pus una de la dezmembrari sau chinezeasca si ai sanse sa mearga 2 saptamani. Esti sigur ca este pompa? Daca este pompa ai un scurt undeva si o arde fiindca alt motiv nu ar fi, sau folosesti benzina luata de cine stie unde si cu impuritati si din acest motiv. Ar mai putea fi injectoare infundate sau sa mearga in 3 cilindrii sa fie unul ars si sa iti arda si pompa din motivul asta dar nu cred ca in 2 saptamani se ducea daca era asta, tinea cel putin 3000-4000 km. Cel mai sigur un scurt! Si ca sa te si enervez consulta totusi un electrician sau pune-o pe tester daca nu iti dai seama singur unde e scurtcircuitul fiindca alta solutie nu ai!

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Prima s-a ars pentru ca ai umblat cu rezervorul gol si astfel nu i s-a asigurat racirea. A doua pompa s-a ars pentru ca era deja uzata si in plus a stat mult timp nefolosita, ceea ce a dus la blocarea ei. Schimba totusi filtrul de benzina (daca e imbacsit pompa depune un efort suplimentar) daca nu l-ai schimbat in ultimii 10.000 de km si cumpara o pompa noua. Sunt piese care nu se cumpara de la dezmembrari si tocmai ai invatat pe pielea ta ca pompa de combustibil este una dintre ele. Si pentru ca tot ce am spus este foarte probabil, nu si cert, cel mai indicat ar fi ca noua pompa sa o montezi intr-un service autorizat, pentru a beneficia de cei doi ani de garantie.

| Angel0 a răspuns:

Un scurtcircuit nu-ti poate arde pompa de benzina.

| Aries explică:

Da,ultima pompa e de la dezmembrari, am dat 50 de lei pe ea

| Aries explică:

Dar ce poate fi daca nu un scurtcircuit?

| georgeak a răspuns:

Releul pompei