| anonim_4396 a întrebat:

Vreau și eu să știu, dragi băieți cu ce va ajută viteza atunci când sunteți triști, dezamăgiți sau nervoși? Căci am observat ca iubitul meu conduce cu viteza de fiecare data când ne certăm și după se calmează brusc! Sa îmi fac griji?

13 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Se descarca pe masina.
Face parte din placerea de a conduce, dar poate fi periculos, daca e genul care isi pierde controlul atunci cand e nervos.
Fa-ti griji in lagatura cu certurile, nu cu reactia lui.
Alternativa ar fi sa bata pe "cineva" laughing

| Bariel a răspuns:

E o refugiere mai degraba, e ca si cum ai plange dupa o incarcare emotionala. Nechibzuit si iresponsabil totusi, macar o face pe drumuri in exterior putin circulate? Am ai eu un prieten care tot asa face, era sa calce 3 pietoni in seara respectiva...

| Giuliyy a răspuns (pentru Bariel):

Pot spune ca o face atât pe drumuri puțin circulate cât și pe cele mai aglomerate de fel. A făcut un sens giratoriu cu 140 km/h, intr-o intersecție și îmi bătea inima atât de tare și el era atât de concentrat și răvășit de îmi venea sa plâng. In rest când e supărat, nu conduce cu viteza sub 160 și îmi e frică de posibilele accidente, deși sunt mereu lângă el când face asta, ma tem mai mult pentru viața lui!

| Bariel a răspuns (pentru Giuliyy):

Nici cu bugatti nu faci sensul giratoriu cu 140...

| goguPatent a răspuns (pentru Giuliyy):

Locuiti undeva pe autostrada in Germani si ce masina de formula 1 conduce de ia sensurile cu 140 si nu conduce sub 160? SA nu imi zici ca in Romania ca ma apuca rasul.

| Giuliyy a răspuns (pentru Bariel):

Nu lua in ras ceea ce am spus eu mai sus, are o probleme cu viteza fiind un iubitor de adrenalina și da, a avut și permisul reținut pentru viteza. Și chiar, a lua sensul cu 140 km/h deși îți pare ceva absurd. Eu știu un caz văzut de mine in 2015 cu o femeie care a murit decapitată luând sensul cu 180 km/h fara sa poarte centură, a fost teribil! Poți caută știrea căci sunt sigura ca o găsești, in caz ca vrei sa vezi cu ochii tai ca se poate și fara Bugatti sa iei sensul neregulamentar cu viteza deși implica multe riscuri.

| Giuliyy a răspuns (pentru goguPatent):

Da in România și da, a avut permisul reținut tot din cauza prostiei, ca sa nu crezi ca a scăpat mereu nepedepsit, dar tot nu se învață minte!

| Bariel a răspuns (pentru Giuliyy):

Nu ai cum sa faci sensul cu 140km/h, a face sensul inseamna sa intri in sens si sa iesi pe unde ai venit, poate vrei sa zici ca a intrat prin sens si a iesit pe prima iesire... Chiar si cu o masina de raliuri cand faci un sens giratoriu mai mic cu viteza mai mare de 50-60kmh incepi sa pierzi aderenta, urmand apoi ca masina sa subvireze sau sa supravireze. Am vazut si eu pe unul care a intrat in sens cu 100 kmh nu a putut sa l faca si a decolat de pe romb cativa zeci de metri

| ADK2 a răspuns:

Bună.

Viteza în astfel de situații nu o face de plăcere, ci de... nervozitate și de supărare, ar trebui să-ți cam faci griji că în timpul ăsta el nu va mai fi atent la ce mișcă în jurul lui și va "fierbe" gonind pe șosea descărcându-și aparent nervii și supărarea, astfel că orice-i iese în cale care-l încurcă de a-și "desfășura" acestă manie periculoasă (și ilegală din păcate), s-ar putea să nu auzi vești deloc bune și să-l ai și pe conștiință în cel mai rău caz. Dacă știi că așa reacționează, încearcă să lași de la tine (sau măcar să amâni eventualele discuții dacă trebuiesc neapărat discutate) până ajunge el acasă și nu mai are treabă cu condusul câteva ore bune, astfel are ceva timp să se mai calmeze. Însă dacă are o problemă după o ceartă de a se urca la volan, chiar dacă normal nu are unde să se ducă, doar să se plimbe cu mașina, nu știu, e stresant atât pentru el cât și pentru tine dar încearcă să analizezi următoarele 2 lucruri:

1. Se merită discutate unele, eventual măruntaie? nu te-a sunat la ora care ați vorbit voi și de aici s-a creat un mega scandal, sau ai dubii serioase că el nu face ceva curat și atunci n-ai cum să amâni discuțiile din respect pentru tine, dar și dacă le spui tot el e cel foarte supărat și nervos și indirect ești și tu afectată?

2. Dacă a mai avut porniri de genul care ție nu ți-au adus decât stres și griji, mai mult decât fericire, se mai merită să ai legături cu el? Discuțiile pornite sunt doar din cauza lui sau a ta? de regulă băieții sunt problema, însă poate aici nu el e problema ci tu. Ai plăcerea sadică de a-l șicana și apoi să-ți ceri scuze (mai mult să nu facă el ceva, decât că îți pare ție cu adevărat rău), și astea crezi că ajută la infinit.

Nu vă mai grăbiți unii cu relațiile de la 15 ani iar la 20 să fiți căsătoriți, să aveți un copil și peste câțiva ani (dacă și ăia) să fiți fiecare pe drumul lui. O relație nu trebuie să înceapă cu stângul, doar cu certuri, figuri, reacții de genul că astea nu o să țină deloc mult. Dacă se întâmplă în fiecare zi toate astea iar gesturile frumoase sunt puține spre deloc, e clar că nu vă potriviți și n-ar trebui să vă mai pierdeți timpul și anii (care nici nu știți cât aveți fiecare) cu toți pe care-i găsiți doar să vă completați singurătatea iar liniștea și respectul sunt date complet deoparte. Dacă spre exemplu vrei pe viitor să-l lași baltă, dar nu vrei nici să auzi cine știe ce pe urmă (mă refer de vreun accident în care să fie el implicat) îți spun sincer ca pentru liniștea și fericirea ta pe viitor să NU te mai intereseze dacă el nu e conștient că ce face nu e bine. Asta cu calmatul brusc e posibil să-i treacă repede, înseamnă că totuși discuțiile nu sunt ceva prea aprinse și care se pot trece aparent totuși peste ele, dar repetate nu-ți garantez că va mai ieși la fel pe termen lung.

| Giuliyy a răspuns (pentru ADK2):

Suntem împreuna de 4 ani și chiar avem o relație fericită, doar ca uneori faptul că îmbrățișează viteza pentru a se liniști la unele certuri (țin sa menționez ca sunt rare), îmi face pulsul sa crească si mă sperie rău. Îi explic mereu ca nu este bine si că se pot întâmpla accidente, dar parca in momentele alea nu ma aude.

| ADK2 a răspuns (pentru Giuliyy):

Pare bine să aud că sunteți totuși de ceva timp (4 ani e mai bine decât 2 luni, după moda tinerilor) dar rău că tot intervin certuri. În cel mai rău caz, s-ar putea să fii și tu implicată în vreun accident urât din cauza ignorării lui, mai ales că spui cuiva de aici că a făcut un sens giratoriu cu... 140km/h(!) și că are chiar boala vitezei. Vezi doar să nu te ducă în sicriu cu tot cu el sau doamne ferește, să rămâi mutilată pe viață că nu înțelege el românește.

| ZON a răspuns:

Eu am mers tare din supărare și am făcut mașina praf într-un cap de pod, cumva ajută să se descarce emoțional, dar este riscul mult prea mare.

| Giuliyy a răspuns (pentru ZON):

Îmi pare rău, sper ca acum ești bine și că te-a cumințit acest incident neplăcut, căci văd ca ești conștient de aceste riscuri enorme!