| Superior a întrebat:

Vreau tot ce trebuie stiut despre masini!

12 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

Şi eu. Care e întrebarea?

| Superior explică (pentru Laura):

Ce trebuie sa stiu despre o masina straight face

| Laura a răspuns (pentru Superior):

Şi te aştepţi să primeşti aici un răspuns care să cuprindă sute de cărţi cap-coadă şi (zeci de) ani de practică?

| T0T a răspuns:

Sunt cărți întregi despre așa ceva, crezi că putem cuprinde noi tot pe TPU? Dă de carnet și participă la cursuri căci vei învăța sau caută informații pe internet.

| relian a răspuns:

Deci intrebarea era la ce trebuie sa te uiti cand cumperi o masina, astfel incit sa fie buna sau in regula asa este? Parca asa ai scris mai jos.La ce trebuie sa te uiti? Sa nu aibe km dati inapoi sau masluiti,dar asta nu stiu cum o poti afla. Apoi te poti uita daca suspensiile is bune,asta in cazul in care are multi km,asta se poate vede usor,poti merge cu ea si poti simti,sau te poti balansa pe masina cand e oprita si daca se balanseaza tare is cum le spune telescoaple duse, dar aia n-ar fi problema, insa trebuie sa stii sa-i arati aluia care o vinde ca asa mai scoti la pret. Apoi o poti inspecta la un service sa o ridice pe lift, vede daca are ulei sau scurgeri de ulei pe undeva, iar e bina ca stii de unde si la fel poti negocia si cel mai important este sa o scanezi sa nu aibe coduri, asta daca te pricepi sau daca nu poti merge la un service care are si iti poate spune de are coduri sau in ce situatie este.La fel si aici daca stii codurile ar trebuie sa stii si ce probleme is si stii daca o iei sau nu, apoi iar poti negocia si aici.Plus ca daca o ridici pe un lift la un service pui pe mecanic sa verifice tabla de e ruginita nu in ce stare se afla.In rest de model, de motor si ceti mai place este alegerea ta. Poti si sa o testezi la condus sau daca tu nu te pricepi iei pe unu care se pricepe cu tine.Cam la asta trebuie sa te uiti. Daca ai un scaner cu tine sau tester cum le ziceti voi astea le verifici in stiu si eu 10-15 min. Apoi trebuie sa te uiti la acte daca is in regula, eventual mergi la o baraca de asta unde se fac acte si arati acolo daca nu stii cear trebuie si iti spun aia cum sta treaba.Nui complicat daca stii la ce sa te uiti sau ce sa intrebi.Restu la frine la cauciucuri alea le vede si un copil, dar nu cred ca acolo ai probleme alea se schimba in timp oricum.Sau daca e si aiai ceva sau te costa sisi uzate rau poti negocia, depinde de cel care vinde cit cere sau daca e dispus sa negocieze.Cam astea ar fi in mare.Cel mai imp este scanarea aia unde nu trebuie sa-ti dea coduri, ori masina sa fie in regula stie ala ce scaneaza la ce s se uite, asta daca stie.Amanunte daca vre la scanare altadata laughing

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Bai da' hotarat mai esti! Asa dintr-o data? Mie mi-a luat aproape 40 de ani si tot nu le stiu pe toate.

| Superior explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Atunci reformulez intrebare, lucrurile esentiale care trebuie stiute despre o masina cand o cumperi si in general happy

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Superior):

Pai nu e reformulare, abia ai aflat tu ce te intereseaza si ai fost in stare sa pui o intrebare. Totul pleaca de la -Ce vrei sa faci cu ea, cat timp, pe cel trasee si ce fel de drumuri, cati o sofeaza sau sunt pasageri, in ce loc geografic, bugetul de achizitie ( in primul rand ), bugetul de cheltuieli de consum intretinere si reparatii pe perioada care o folosesti. Cand stii astea poti spune ca stii ce vrei si apoi faci o selectie prin fiare. Altfel ia la nimereala ca nu conteaza.

| Superior explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Vreau sa stiu la ce sa verific cand cumpar o masina second hand straight face Asta am vrut sa zic.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Superior):

De ce sa inventez eu apa calda si sa bat 1 milion de butoane, si sa pot uita cate ceva. Ai pe google tot.

| anamariarot a răspuns:

Roaga pe cineva care se pricepe, un mecanic de exemplu, sa vina cu tine cand iti alegi masina. Asa daca esti pe langa, nu poti invata peste noapte si te poate fraieri vanzatorul destul de usor, zic eu'

| TabletaSB a răspuns:

Youtube