| alexviorel97 a întrebat:

Vreu sa cumpar o masina si mai intai imi cere datele personale masina se afla in Anglia vrea sa imi trimita masina printr-o firma care se cheama Escrow.Am mai trimes la o alta masina datele mele personale(fara cont)tot din Anglia si n-am primit nici un raspuns ¿ce se poate intampla? va multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu am auzit sa existe o firma Escrow, s-ar putea dar nu cred ca de aceasta este vorba. Cred ca este vorba de un cont escrow, deschis la o banca, prin care se garanteaza plata masinii dupa primirea acesteia. Contul escrow este un cont temporar, pe care il deschizi la o banca, printr-un contract si in acest contract sunt mai multe prevederi - suma, destinatia banilor, destinatarul acestora, documentele in baza caruia banca va face plata etc. Dupa deschiderea acestui cont banca va comunica bancii vanzatorului masinii si acesta va face livrarea fiind asigurat ca va fi platit de banca unde ai deschis acest cont, care este numai pentru operatiunea respectiva. Numai bine!

1 răspuns:
| cartman a răspuns:

Escrow stiu ca e firma anti-teapa, verifica produsul sa corespunda cu cerintele clientului. Banuiesc ca are volan pe dreapa.