| MirelGabriel a întrebat:

Salut, vreau sa-mi fac un magazin online, as vrea sa stiu niste lucruri despre srl, cum ar fi:
-Ce cheltuieli pot face cu banii firmei? Pot face si cheltuieli personale? Gen sa-mi cumpar masina, electrocasnice?
-Ce se intampla daca am multe lucruri personale cumparate sub pretextul ca le iau pentru firma, gen am masina, electrocasnice si imi da faliment firma, trebuie sa le cumpar de la firma sau pur si simplu ramane firma inactiva si eu raman cu tot?
-Care sunt cheltuielile in caz ca nu scot profit deloc, deschid firma si pur si simplu nu merge, trebuie sa platesc ceva taxe oricum sau doar pe profit?
-Cum scot bani din firma pentru nevoile personale, in afara sa ma angajez ca administrator si sa dau 50% la stat?
-Cum si cand se scot facturile? Am lucrat la un magazin online care vindea pantofi ca la piata, venea comanda, lua datele, trimitea coletul, fara chitanta fara factura, fara nimic, se pot face facturile dupa trimiterea coletului sau cum se procedeaza?

Multumesc frumos, dau funda!

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cuta intai pe cineva care se pricepe bine la contabilitate si ia lectii de baza.

| GabiDumitrescu a răspuns:

1. Mai bine lasi astfel de prostii cu cheltuielile personale, pentru ca alea vor deveni bunuri ale firmei si mai ales e posibil sa fie buba daca tu iti cumperi treburi de care nu ai nevoie pentru firma.
2. Daca pleci cu ideea "daca da faliment firma" mai bine nu ti-o faci. Mai ales ca zici de magazin online, cel mai sanatos e sa ai cit mai putine mijloace fixe pe firma.
3. La fel ca mai sus. Tu ai vreun plan sau vrei sa deschizi firma si te astepti sa pice dupa aia banii de unde de sus? Te costa contabilitatea si alte hirtzoage, daca nu ti le faci tu. Pe mine de exemplu ma costa cam 300 RON lunar si vreo 1000-1500 documentele de sfarsit de an.
4. Nu dai 50% la stat, dooh. Observ ca esti complet pe linga. Iti faci frumos contract ca administrator, iti acorzi salariul minim ca sa iti platesti darile la stat, iar daca mai ai bani pe care vrei sa ii scoti pentru uz propriu, alea sunt dividende si se impoziteaza cu 10%, nu 50.
5. Faci facturi cand iti iese produsul din stoc. Dupa aia vezi tu cum le si incasezi... de aia cel mai sanatos la vinzari online e sa iei plata in avans. Oricum, mi se pare o mare bataie de cap nisa asta cu magazinele online, data fiind cantitatea de hirtii implicata...

| ALEXICAmarketing a răspuns:

Vrei sa iti faci dar vezi ca se si falimenteazawinking
Ce capital vrei sa investesti? M-as baga si eu intr-o afacere din astawinking

| LuluOneMillion a răspuns:

Iti faci salariu cat vrei dinainte.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru LuluOneMillion):

Da, draga, dar daca iti faci salariul 15.000 RON atunci mai ai de infipt cam 10.000 in buzunarul statului ca dari aferente acelui salariu.

| ltaloi a răspuns:

Salut Mirel, te invit sa citesti aici mai multe: https://ecompedia.ro/categorie-intrebari/contabilitate-facturi-gestiune/