| Grigoriu_Robert_Marian_1993 a întrebat:

VW Golf 5 - Ford Focus 2 - Opel Astra H. Dintre aceste masini care ar fi cea mai buna ca report calitate-pret: table as nu fie cea mai slaba, tipul de motor fiabil etc. tot ce tine de fiabilitatea unei masini sa nu o bag de doua ori pe an in service? Poate fi si alta marca (chiar si AUDI) din aceeasi generatie euro3-euro4 dar sa ma bazez pe ea la drum lung.
Specific ca nu fac mai mult de 10. 000km/an

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Golf 5 sta foarte prost la tabla, si mai rasar probleme electrice penibile pe la ele (cablaje de foarte proasta calitate. Motorizarile sunt cam slabe, recomandat ar fi 1.9 TDI 105cp, de evitat 2.0 TDI 140cp. E o masina costisitoare, pentru ca fiabilitatea nu e cuvant cheie la ea, iar ca sa te bazezi pe ea, trebuie sa bagi lopeti de bani in piese schimbate preventiv. Nu recomand.
Ford Focus 2 poate intampina si el probleme la tabla. Motoarele sunt ceva mai solide, cele diesel sunt ok toate (1.6, 1.8, 2.0), recomandarea mea ar fi 1.6 tdci 90cp (fara DPF), daca vrei diesel. Altfel, mai bine faci un compromis si iei 1.8 sau 2.0 benzina, dar montezi si un GPL, ca o sa manance. Avantajul modelului fata de Golf si Astra este confortul superior, are spatiu si suspensie foarte bune.
Astra H e cea mai rezistenta masina din exemplele date, are caroseria net superioara Focusului si Golfului (ca rezistenta in timp si posibilitatea de reparatie dupa accidente), motoarele practic sunt bune toate. Poate ca 1.4 benzina 90cp e cel mai slab motor, dar restul sunt foarte ok (1.6, 1.8, 2.0, 2.0T benzina sau 1.3, 1.7, 1.9 CDTI). Dezavantajul modelului este confortul putin mai scazut, din pricina spatiului un pic mai inghesuit in spate, si a suspensiei cu punte dintr-o bucata pe spate, fata de Golf si Focus, care au suspensie independenta inclusiv la rotile din spate.
Cea mai sportiva varianta ar fi Astra H 1.9 CDTI 16V - 150cp sau 2.0T ~200cp (dar evita suspensia IDS, e scumpa si foarte rigida).
Cea mai comoda varianta, Focus 2 1.8 TDCI 115cp.
Golful nu are nimic interesant, poate doar echiparile menite sa-ti fure ochii (piele, navi mare).
Cea mai simpla intretinere o are Astra, fiind simpla si rezistenta. 1.6 twinport e motorizare ok pentru ea, daca va fi masina de oras. 1.9 CDTI 8v 101-120cp e cea mai rezistenta motorizare disponibila la ea.

| SoulReaver a răspuns:

Du-te pe golf dar inaintesa o cumperi pune-o pe rampa si du-te la mecanic. Daca iei 1.9 vezi sa nu ai surprize cu volanta, se cam duc la ele. Sa te uiti de rugina la praguri. Sunt vw sa nu mai sunt ce au fost. Mai bine iti iei o skoda mai noua de banii aia. Motorul si cutia e la fel, deci ai fiabilitate.La ford tabla mai slaba ca la vw, poate si ca la opel. Daca iti iei diesel 1.6 tdci sa te interesezi sa fie fara filtru de particule. Primele modele au avut probleme mari cu ele.