| JustLauren a întrebat:

1.La ce foloseste rimelul ala alb de la Mascara?

2.Cu care se da primul cu ala negru sau ala alb?

10 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Este o baza pentru rimel! se da inainte pentru volum, dupa care se aplica rimelul!

| campanario a răspuns:

Prima data se da cu cel alb. Acela e un intaritor cica, eu folosesc de la L'oreal si zicea ca indeasa gene si din alea. Prostii ca nu am notat nimic. Si dupa aceea se da cu cel negru. Si ca sa ma confesez, eu folosesc doar cel negru' si e foarte bun laughing

| anca_3211 a răspuns:

Cel alb da volum si il folosesti primul, iar cel negru are rolul de a le colora, adica de a le face negre.

| mename oana a răspuns:

Rimel alb? Nu vrem sa aratati de la departare ca aici. Si apoi, puteti folosi, in caz de nevoie, acel rimel-baza de culoare alba din rimelurile cu doua capete.

Creion contur alb? DA. Cu siguranta da.

Ceea ce ati vazut pe podium se poate transforma cu usurinta intr-un look de efect si care sa va avantajeze (foto). Cum? Pastrand un machiaj mai "conformist" pentru pleoapa superioara (rimel negru/maro, creion contur negru sau maro) si aplicand creion contur alb doar pe pleoapa inferioara.

Si, daca nu sunteti mari amatoare de machiaje revolutionare, sa vedem cum si cand putem folosi un creion alb in viata noastra mai... pret-a-porter.

In mod traditional, creionul contur alb se foloseste pe interiorul pleoapei inferioare, pentru a mari ochiul. Un truc foarte eficient, si pe care probabil il stiti deja...

Mai poate fi folosit si pentru efect de iluminare - se traseaza o linie foarte subtire chiar sub spranceana, lipita de aceasta, avand grija sa se estompeze conturul. Acest truc ridica sprancenele, dand luminozitate fetei.

Variatiuni in alb: perla, unt, alb-roz

In functie de culoarea tenului dumneavoastra si pentru ca machiajul sa arate mai natural, este posibil sa aveti nevoie de o alternativa la alb. Puteti sa incercati un alb mai bland - alb perla, alb-roz, poate chiar crem.

primul cu cre se da este cel negru astepti sa se usuce si apoi te dai sau uite un model pe site-ul(o fotografie zic)http://www.pretaporter.ro/Magie_cu_un_creion_alb_320.html

| dana_7218 a răspuns:

Mai intai se da cu cel alb este un intaritor de gene si da si volum apoi se da cu cel negru

| multimoak a răspuns:

Ala alb e ca sa-ti mareasca volumul si lungimea genelor, iar cu cel negru dai peste cel alb ca sa ai genele negre happy

| scarly86 a răspuns:

Cu cel alb se da prima data, rolul lui fiind acela de a unple spatiile dintre gene pentru ca ti ingroasa geana. iar cel negru vine mai apoi si coloreaza si creeaza un aspect al genelor mai voluminos.

| pufulik a răspuns:

E ca un fel de baza.fixeaza mai bine rimelul pe gene.Cu cel alb se da inainte.

| simona2010 a răspuns:

Cel alb se foloseste la marimea genelor sa para mai mari si se da primadata cu alb apoi cu negru ca sa nu se vada albu:p

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel alb se aplica primul, este pentru volum, apoi cel negru.