| smichi a întrebat:

A folosit cineva iherb? Vreau să îmi dau comanda si sunt curios daca îmi va veni comanda in mod normal, acasă, sau trebuie sa merg la vamă? Metoda de livrare e prin fan Courier

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de valoarea comenzii, ca marfa vine din America cu cea mai ieftina metoda de transport si ajunge in vama unde este desfacut si verificat daca sunt produse sau medicamente interzise, daca depasesc o anumita suma si trebuie sa platesti taxe vamale si TVA samd.

"iHerb este o companie din SUA care deservește clienții din întreaga lume din 1996 și livrează în peste 180 de țări diferite! Toate comenzile iHerb sunt expediate direct din depozitele noastre din SUA situate în California, Kentucky, Illinois, Pennsylvania, una în Coreea de Sud și una în Hong Kong.

Informații generale
Datorită fluctuațiilor cursului de schimb, comenzile cu valoare foarte apropiată de limita fără taxe pot fi evaluate cu taxe și taxe (D&T), deoarece cursul de schimb valutar poate varia de la data comenzii până la data vămuirii.
Vă rugăm să verificați cu biroul vamal local pentru a vedea dacă puteți importa articolele și dacă sunt necesare licențe sau permise suplimentare.

Informații vamale
Pentru informații despre vamă, taxe de import etc., vizitați: Autoritatea Națională a Vămilor din România, Fiscalitate și Uniunea Vamală.
Transport
DHL, Express UPS & FAN Courier

Toate comenzile iHerb sunt expediate din depozitele noastre din SUA în țara dumneavoastră prin transport aerian.
Fereastra de livrare estimată oferită de iHerb reflectă majoritatea livrărilor standard. Cu toate acestea, unele comenzi pot fi ocazional supuse unui timp de tranzit mai lung, cauzat de întârzierea transportului aerian, reținerea vamale sau orice alte complicații neprevăzute în afara controlului iHerb.

Începând cu 1 iulie 2021, UE a încetat scutirea pentru transporturi de valoare mică pentru transporturi egale cu sau mai mici de 22 EUR pentru mărfuri către UE din afara UE, în funcție de data sosirii.
De la 1 iulie 2021, pe baza datei comenzii, iHerb este înregistrată în Import-One-Stop-Shop (IOSS) și va colecta, declara și plăti TVA la organele fiscale pentru vânzările la distanță a mărfurilor importate cu o valoare care depaseste 150 de euro.

Fan Courier: taxe, taxe și taxe plătite în avans. Toate taxele, taxele și taxele de import sunt colectate în prealabil la momentul plății pentru a accelera vămuirea; nu sunt necesare alte plăți în momentul livrării.
Pentru întrebări legate de expediere cu privire la comenzile Fan Courier, vă rugăm să contactați Serviciul Clienți Fan Courier la https://www.fancourier.ro/en/contact sau + 40 219 336

Restricții
La iHerb, respectăm regulile și reglementările guvernului român și facem tot posibilul pentru a bloca produsele interzise de la Vamă de pe site-ul nostru. Cu toate acestea, vă rugăm să rețineți că următoarele substanțe nu au voie să fie importate în România: Carne și produse lactate și cantități mai mari de 2 kg de lapte praf pentru sugari sau hrană pentru sugari."

https://au.iherb.com/shipping/ro

| smichi explică (pentru Violleta2022):

Cam multă bătaie de cap pentru un șampon si un balsam?