| Goddessss a întrebat:

Ajuta la ceva uleiul de ricin?
Nu vreau păreri de pe net ci dacă l-ati folosit voi sau acela de argan.

13 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Nu stiu sincer, am avut o gaura in spranceana facuta cel mai probabil cand dormeam si mi s-au smuls in somn firele, ma deranja estetic si am zis sa incerc cu uleiul de ricin, mi-am dat zilnic si cam in 2 saptamani era des parul acolo, nu stiu daca au crescut natural sau au fost influentate de ulei, cert e ca aveam o gaura urata pe spranceana

| Goddessss explică (pentru Drimmero):

Super, eu cred ca si de la ulei. multa lume zice ca influențează creșterea si de o săptămână ma dau zilnic cu el si da, încă nu vad ceva schimbat dar într-o luna sigurat o sa fie efecte pozivitive

| Drimmero a răspuns (pentru Goddessss):

Unde il aplici? Exista o substanta Minoxidil care cica ar fi singura chestie care regenereaza parul pe bune, fara sa fie povesti nemuritoare babesti, la femei mi se pare ca trebuie sa fie folosita concentratia de 2%, la barbati e 5%, dar ti-as sugera sa folosesti doar la indicatia medicului, trebuie sa te dai cu el mereu, daca nu te dai pica iar (daca ai probleme cu parul de pe scalp), e posibil sa pice chiar si mai mult, decat sa risti mai bine faci un control la medic daca e vorba de vreo alopecie.

| Goddessss explică (pentru Drimmero):

Nu lol. nu i vorba de asa ceva.
de la un ulei simplu n are ce sa se întâmple mare lucru. plus ca nu i esențial si scrie si pe el pentru uz extern :unghii, par, piele, puncte negre etc.
il folosesc pe sprancene (ca mi s subtiri si blonde, le am pensat eu singura si prost), gene (natura mea), si par (am tăiat undeva la 7 centimetrii deoarece l-am facut verde la vârfuri si mi am tăiat vârfurile si acum mi destul de scurt). de la păr pana la piept jos am ajuns la o lungime care abia ajunge la umeri.
in 4 luni o sa fie acceptabil, dar asa e prea mare șocul))
am auzit ca părul creste undeva la 1 2 cm pe luna, deci iti dai seama.
ricinul cică e bun si la piele.

| Goddessss explică (pentru Goddessss):

Si plus ca am parul creț, si se vede mai scurt decât e el acum.

| Drimmero a răspuns (pentru Goddessss):

Ma refeream la Minoxidil ca e cu dus si intors chiar daca da rezultate, ca nu-l poti lua dupa ureche, dar daca zici ca nu ai probleme cu parul de pe cap, atunci exclude varianta asta.
Deci pentru sprancene folosesti uleiul de ricin in special, eu zic ca va da rezultate, trebuie sa-l tii acolo macar o ora aplicat pe acea zona. Acum depinde, ca la unii functioneaza, la altii poate sa nu functioneze, la mine de exemplu a mers.
Cat despre par, auzisem ca la barbati creste mai repede dar cred ca e doar un mit si creste la fel la toti pe luna, parul oricum va creste indiferent cu ce te dai pe el, e in natura lui sa creasca, nu-l mai scurta si lasa-l sa creasca, eventual pentru a creste ok sa ai o alimentatie care sa-l ajute, in rest chiar n-ai ce-i face.
Da, parul ondulat si cret pare sa fie mai scurt pentru ca acele incretituri da acel aspect de scurt, stiu ce spui ca si eu tot cret am parul si inteleg exact ce spui.

| relian a răspuns:

Ajuta la motoare laughing uleiul de ricin este folosit f mult in industrie.Restu is povesti,dar unia daca is naivi cumpara e ca si cum spui dau cu crema si din chel ajung pletos laughing
Astea is basme curate,unia studiaza piata, vad daca sunt naivi, atunci baga o crema, o amandina ceva, despre asta este vorba.
Mai erau batranii aia pe vremuri apuse, se splau cu gaz pe cap laughing daca iti poti imagina asa ceva. nebunie curata laughing

| Goddessss explică (pentru relian):

Da iti înțeleg si punctul de vedere.
dar vad si alta parte a paharului.
dacă nu ma ajuta la creștere, măcar ii da un aspect mai lucios si nu este atâta de uscat.
un ulei de genu nu cred ca ti poate face ceva.
se zice ca are in compoziție nu știu ce, si indienii il folosesc si cică creste mai repede.
acum cum zici si tu nu știu, dar fără minciuna, am altfel acum forma sprâncenelor, sunt mult mai definite și par mai pline.
ori is nebună ori nu stiu.
ah da, si chinezii, asiaticii in general folosesc apa de orez.
am încercat o si pe aia si mi s-a părut aur curat.

| Goddessss explică (pentru relian):

Aia nu aveau păduchi, lol?

| relian a răspuns (pentru Goddessss):

Eu zic ca ti se pare laughing daca erau astea atat de bune nu mai existatu alte creme,foloseau toti ricin si orez,ne faceam asiatici laughing,dar acum fiecare cu ce il doare.
Paru,pielea si in general organismul apare cumva nu cred ca datorita unor creme,mai degraba apare mai sters sau stralucitor fctie de cum iti este starea,daca esti stresat,iti va cadea parul mai mult decat de obicei, poti sa dai si cu aghiazma ca la fel va fi si alte chestii de genul asta, depinde de starea de sanatate si daca esti bine dispus, daca esti stresat, daca ai necazuri etc.
Eu mai degraba asa cred, decat povesti cu indieni si asiatici.

| Goddessss explică (pentru relian):

Sincera sa fiu, cu fraza ta, mi ai distrus orice cale de speranța si optimism

| relian a răspuns (pentru Goddessss):

Vrei ceva modificari sau sa te intretii f bine si pe bune? Mutate in America,gasesti orice,faci mai orice,te fac aia boboc laughing par lucios,par matasos,vraja marii,orice doresti.
Sau te muti in Hawaii si n-o sa mai ai nici o grija,o sa traiesti o mie de ani.
Acum pe bune,daca alea erau bune toti aveau parul,pielea super bine si ieftin,ricinu creste f usor,orez nu mai zic gasesti pe toate drumurile.
De macare orezul este bun,eu maninc uneori la chinezi,adica mancam,acum nu mai laughing am dato pe fidea,orezu nu prea imi facea bine laughing dupa cum vezi orezu nici in cizme nu-i bun.
Ricinu este bun sa faci gard din plante undeva si nu-ti mai intra zare de animal, fug toate animalele numai cand il vad, asta pentru ca este otravitor.
Iara semeintele se folosesc f mult in industrie.
Nuti mai bate capu cu prostii de genul asta, cine te place, te vrea si asa cum esti, asa ca lasa cremele pentru cand o sa ai 50 in sus.

| dragodana a răspuns:

Salut!
Cel mai bun ulei pentru podoabă capilara este L'oreal Ulei Extraordinar.