| anutza00dragutza a întrebat:

Ajutor.Am tenul gras, cu,cosuri,cu pori deschisi tot ce e mai rau,am nevoie de sfaturi,creme,lotiuni, orice!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei sa isi dea cu parerea un specialist viziteaza un dermatolog, daca nu prinde-ti parul intr-un coc, si aplica-ti pe fata crema de galbenele, e o crema destul de grasa dar face minuni. Aplic-o zilnic, in curand vei vedea rezultate, iti reda stralucirea pielii. Cat despre tipul tau de ten, nu-ti ramane decat sa il accepti asa cum este, eventual sa-i oferi mai multa ingrijire, cum ar fi, dupa ce ai aplicat crema pe timpul zilei, seara curata-ti fata cu un servetel demachiant sau cu un disc demachiant si apa. Bafta!

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uneori nu prea se rezolva cu creme.fa o masca cu malai, adauga lapte/iaurt si zeama de lamaie.

| MrCaNaByS a răspuns:

Pentru cosuri sunt mai multe remedii:
-te dai cu miere pe cosuri
-te dai cu zeama de lamaie pe cosuri
-amesteci argila cu apa si o dai pe cosuri
-sa bei ceai negru (o ceasca de ceai)
-sa nu mai mananci mancaruri de la fast-food(ele aduc cosurile)
-da-te pe cosuri cu aloe vera
-ca sa nu mai ai cosuri, trebuie sa mananci de 2 ori pe zi peşte( contin Omega 3, care te pot ajuta sa obtii un ten curat)
-ca sa scapi de cosuri, fa o baie cu aburi
-sa mananci rosii, morcovi, capsuni sau nuci(contin acizi folici, cate sunt responsabili de sanatatea tenului tau si de aspectul lui)
-Inainte de aplicarea cremei, este indicat sa cu apa antibacteriana pe fata ( umezeste cu ea un disc de vata si curata cu el tenul)
-foloseste servetele demachiante ( pentru a preveni aparitia cosurilor)
-bea suc de soc (el vindeca cosurile)
-amesteca sucul de mere cu apa minerala si da cu ea pe cosuri ( este foarte bun)
-amesteca apa cu laptele praf (maseaza cu miscari lente circulare, dupa care clateste-ti tenul cu apa din abundenta)-cosurile vor fi astfel combatute
-pentru uscarea cosurilor se dizolva o lingura se sare intr-un vas cu apa calduta si te speli cu acel amestec
-tot pentru uscarea cosurilor este bine sa foloseste uleiul extras din arborele de ceai ( are efect de calmare a durerii si uscare rapida a locului)- se tamponeaza zona inflamata cu un disc de vata umezit in el si te vei vindeca rapid
-In caz ca ai cosuri, poti distrage atentia cu machiajul.
Ca in viitor, sa nu iti mai apara cosurile, trebuie sa te speli in zona in care iti apar cosurile si sa nu te stresezi mult!
Atentie! Daca te dai cu pasta de dinti pe cosuri, ele se pot inflama!
Asadar, nu mai incerca asemenea tratament!

Important! Daca ai breton si pe frunte iti apar nonstop cosuri suparatoare, poate fi de vina bretonul!
Sfat:Ori iti speli parul zilnic, ori iti prinzi bretonul pe spate!
Sper ca te-am ajutat!

| jacobtim44 a răspuns:

Vezi Aici http://ingrijireatenului.cabanova.com/cosmetice-ingrijire-ten.html
Sunt foarte bune o sa fi multumita

Sper sa te ajute

| corhaz a răspuns:

1.dermatolog
2. creme: skinoren, zynerit
3. tablete: doxicilina, sau roaccutane dar roaccutane foloseste doar daca zice medicul si numa daca i grav.ca afecteaza ficatul

| BellaCullen14 a răspuns:

Da-te cu un buretel pentru ten, usor umed, si cu sapun Dove exfoliant. Poti sa iti iei creme si de toate pentru ten de la Oriflame si mai e un site, Amaway de pe care poti comanda creme.

| andreeaAndreeaB a răspuns:

Buna daca ai tenul gras Ar fi indicat sa faci infuzi de 2 ori pe saptamna pentru a curata pori si a incetini aparitia acneei si poti incerca masti pentru tenul tau :
Masca cu ou pentru ten gras
Albusul oului este indicat pentru tenul gras, intrucat strange pielea si reduce porii. Lasa tenul ferm, frumos si sanatos. Pentru a prepara masca ai nevoie de un ou si de cateva picaturi de suc de lamaie. Separa albusul de galbenus. Pune albusul intr-un bol si adauga picaturile de suc de lamaie. Amesteca bine, aplica pe fata si asteapta sa actioneze timp de 15-20 de minute. Cand masca s-a intarit, clateste cu apa calduta.

Masca cu prune si iaurt pentru ten gras
Prunele contin antioxidanti care sunt folositi des in produsele specifice tenului gras. Antioxidantii lupta cu radicalii liberi, sporesc elasticitatea pielii si imbunatatesc aspectul si textura acesteia. Pentru aceasta masca ai nevoie de doua prune, un iaurt, ulei de migdale dulci (lupta impotriva acneei, o alta problema a tenului gras). Pisezi prunele si le amesteci cu celalalte ingrediente. Aplici pe fata si astepti in jur de 15-20 minute, apoi clatesti cu apa calduta.

Masca cu fulgi de ovaz pentru ten gras
Fulgii de ovaz exfoliaza tenul gras, absorb uleiul in exces si te ajuta sa obtii o piele neteda, fara acel luciu deranjant. Mierea este antibacteriana, iar acidul din mar curata porii si elimina celulele moarte. Pentru aceasta masca ai nevoie de jumatate de mar fiert, o lingura de miere si doua linguri de fulgi de ovaz. Amesteca bine toate ingredientele, aplica pe fata si asteapta sa actioneze timp de 20 minute. Clateste cu apa calduta.

Masca cu banana pentru ten gras
Banana elimina impuritatile tenului gras si il ajuta sa fie neted. Pentru a prepara aceasta masca ai nevoie de o banana, doua linguri de miere, o portocala sau o lamaie. Piseaza banana intr-un bol si adauga mierea si sucul de la lamaie sau de la portocala. Aplica masca pe fata si las-o sa actioneze timp de 15 minute, apoi clateste cu apa calduta.

Masca cu argila pentru ten gras
Argila este folosita in cosmetica atat pentru tratamente corporale, cat si pentru tratamentele de fata. Argila este foarte buna pentru tenul gras, deoarece are excelente proprietati de curatare, purificare si tonifiere. Masca cu argila se prepara in felul urmator: in 200 ml de apa pun doua linguri de argila pulbere. Amesteca bine si aplica pe fata. Lasa masca sa actioneze timp de 20 de minute, apoi clateste cu apa calduta. Este recomandat sa repeti procedura o data la 2-3 zile, pentru a observa rezultate pe un ten gras.

Masca cu castravete pentru ten gras
Castravetele este ideal pentru tenul gras sau mixt. Are un puternic efect astringent si curata eficient. Pentru masca ai nevoie de o jumatate de castravete, un albus de ou, o lingura de suc de lamaie, o lingurita de menta. Amesteca toate ingredientele intr-un blender, apoi aplica masca pe fata si las-o sa actioneze timp de 15 minute. Clateste cu apa calduta, iar la final, cu apa rece
De retinut Tenul gras luceste, este predispus la cosuri si este neplacut la atingere. O ingrijire corespunzatoare necesita produse care sa regleze secretia de sebum, sa elimine uleiul in exces si sa mentina pielea neteda. Incearca masti pentru ten gras facute chiar de tine din ingrediente naturale. Spre deosebire de cele din comert, care in mare parte contin parabeni si tot felul de conservanti, mastile naturale nu au cum sa dauneze tenului, ci ofera nenumarate beneficii, daca sunt folosite in mod constant. Mastile pentru ten gras trebuie aplicate cel putin o data pe saptamana, pentru ca rezultatele sa apara.
Ce inrautateste sitoatia estesa iti atinga parul fata, sa pui adesea painile pe fata ect.
Este important sa ai o ingrijire corecta ( dimineata si seara ) daca ai intrebari le ascult : D

| gabone343 a răspuns:

Incearca masca de argila big grin