| darkmetal447 a întrebat:

Am 15 ani si de prin septembrie ma dau zilnic inainte de scoala cu fond de ten. Pana atunci nu ma dadeam deloc (nici n-aveam) dar acum nu mai pot sa scap de el. Problema mea e ca am cearcane si niste vene foarte vizibile sub ochi pe care incerc sa le ascund. Mai am si canthal tilt neutru spre negativ si cand ma dau cu fond de ten sub ochi ma simt mult mai bine. Ma dau si pe obraji ca eu de felul meu sunt o persoana rusinoasa si rosesc in orice situatie sunt pusa. Nu-s asa confident si fondul de ten imi e de mare folos. Mama habar n-are ca eu ma machez zilnic ca ma demachez imediat ce ajung acasa, dar o fac pentru ca ma simt urata fara. (mai ales din pricina venelor de sub ochi) Si uneori ma gandesc ca acum 6 luni nu ma machiam deloc si n-aveam nicio problema, pur si simplu de cand am inceput nu m-am mai putut lasa. Ce as putea face ca sa scap de aceste vene si de dark circles de sub ochi? Si cum sa nu-mi mai fie rusine sa ies nemachiata?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fond de ten la 15 ani?
Tu parinti nu ai? Nu te vede nimeni ca folosesti ceva pentru femei mature de peste 40-50de ani, la anisorii tai de copil, distrugandu-ti fata?
Parinti indolenti, care nu te vad ce faci si cum iti distrugi fata.
daca ai cearcane, mergi la culcare la 9-10 seara, fiindca cearcanele sunt semne de oboseala imensa, creierul tau si corpul sunt suprasolicitate si obosite, de aceea au aparut cearcane, ca semnal de alarma.

| Violleta2022 a răspuns:

Ia de vezi aici ce se intampla cu copii care pun pe fata lor, fond de ten si makeup de la anisorii astia:

https://www.facebook.com/reel/1040362173919175

| dullcat a răspuns:

Buna.Presupun ca de axa aia care are treaba cu ochii ai aflat de pe social media, din videoclipuri stupide cu titluri de tipul,, What makes you ugly'' etc.Te simti urata fara deoarece asa ti-ai obisnuit psihicul, sa porti zilnic aceasta masca, spre deosebire de acum jumatate de an cand iti asumai, incercai sa te uiti in oglinda si sa vezi, presupun, partile bune, care iti plac.E clar ca daca elimini acest filtru imediat ochii tai vor vedea din prima cearcanele, tot ce a fost ascuns de textura produsului.La fel se intampla daca faci greseala de a-ti cumpara o oglinda care mareste.Esti super ok cu tine cand te uiti in oglinda si apoi, dintr-o data vezi orice imperfectiune si ai impresia ca toata lumea de pe strada vede fix la fel.Aici vorbesc din propria experienta. laughing In realitate no one cares, cei din jur se uita in ansamblu la fata ta, la ochi si gura, care ofera expresivitate fetei.

Eu te inteleg, la fel simteam in liceu, dar din fericire am folosit fond de ten numai pentru o luna si apoi am renuntat.Sunt sigura ca daca nu ai acnee sau alte probleme urate, arati cat se poat de normal si de fresh, ca orice ten de 15 ani.Fondul de ten e mai mult pentru femei mature care doresc sa ascunda imperfectiuni cauzate de varsta.Crede-ma ca nu iti doresti sa nu poti iesi din casa, chiar si numai sa duci gunoiul sau orice alt lucru trivial, fara sa te machiezi, insa, din pacate, in acest ritm, acolo vei ajunge. Spun din ce am vazut la prietenele mele, atat din liceu cat si din facultate.Incearca sa reduci din zilele in care te dai cu fond de ten sau eventual alege o bb cream, care este mai usoara si mai transparenta.Mna, depinde de tine daca renunti abrupt sau treptat.Nu uita ca esti frumoasa asa cum esti! Peste ani cand vei revedea poze din liceu fix asa vei gandi, ca erai foarte frumoasa si ca ai fost prostuta sa crezi opusul, ce ti-a spus lumea, social media, ce ti-a spus ego-ul tau negativ etc.

| Furnicuta000 a răspuns:

Toti avem complexe, nu e nimeni sa spuna ca nu are. Daca nu poti scapa de machiaj, poti folosi doar corector fara sa pui si fond de ten. De dark cicles nu se scapa asa de usor, lumea isi face tatuaje cu pigment alb ca sa mascheze zona aia deci iti dai seama cat de complicat e sa scapi de asa ceva. Dar doar pentru ca ai asta nu inseamna ca e ceva rau, ti-a zis cineva ceva? S-a luat cineva de tine pentru cum arati? Eu cred ca e ceva ce doar tu vezi si daca iti canalizezi atentia catre altceva cred ca o sa scapi de acest complex. Cat despre obraji, de ce ai vrea sa ii acoperi? Mi se pare cel mai dragut lucru cand un om roseste in obraji
Si pentru astia de mai sus, sa stiti ca machiajul nu distruge tenul daca te demachiezi corect in fiecare zi si nu te culci machiata

| blairelovesmusic a răspuns:

Asa sunt si eu cu rujul, ma dau destul de des fiindca nu-mi place deloc cum arata buzele mele, mai ales ca sunt mereu uscate (nu stiu de ce) si buza de jos e stramba intr-o parte (era asa si in copilarie). Cum au zis si celelalte persoane, trebuie sa lucrezi cu increderea de sine. Sincer, esti prea tanara sa te dai cu fond de ten. Nici eu nu ma dau si am aproape 20 de ani. Inca un sfat: daca ai kilograme in plus, fa un efort si slabeste. Daca parintii tai au o situatie financiara buna, poti sa te duci la sala. Poti tine si o dieta.

| MrAM a răspuns:

In primul rand trebuie sa intelegi ca la 15 ani arati normal felul in care esti tu, natural. Venele de sub ochi o sa dispara cu timpul, peste 2-3 ani cu siguranta nu le vei mai avea. Probabil e din cauza ca esti tanara, pielea subțire in jurul ochilor si vascularizare puternica. In timp ce vei inainta in varsta pielea isi va pierde din transparența. In legatura cu cearcanele, inearca sa nu mai pierzi vremea seara tarziu pe telefon si sa te odihnesti.
Insa cel mai important aspect,
trebuie sa fii increzatoare prin faptul cum arați si nici un produs cosmetic nu-ti va oferi asta. Doar o alimentație si un stil de viața sanatos te vor ajuta in sensul asta.

| Rainner a răspuns:

Buna!
În primul rând ti-aș recomanda să lucrezi la încrederea de sine, deoarece din cele spuse de tine mai sus, am observat că stai destul de prost...
Trebuie să întelegi faptul că tu ca domnișoara esti frumoasă si cu cearcăne si cu coșuri si cupărul vâlvoi și etc.
Chestiile astea sunt omenești fac parte din noi, mai ales că esti la vârsta la care corpul se dezvoltă si trece prin niște schimbări, asa că n-ai de ce să-ți faci griji.
Cât despre cearcăne, ți-aș recomanda să dormi mai bine, să reduci din timpul pe telefon, mai ales seara si de preferabil ar fi bine să te apuci si de un sport, ai avea numai beneficii.
Succes?

| Cesafacembinesinoi a răspuns:

Buna. Nu este un lucru rau sa te machiezi, dar nu trebuie sa ti fie rusine de tine asa cum esti tu naturala. Ai incredere in tine! Daca vezi persoane pe internet frumoase, fara niciun cos, fara cearcane sau riduri heiii sunt poze editate si se dau cu o tona de glet. Sa stii ca te inteleg perfect legat de cearcane. Am si eu. Anul trecut tot ca tine ma machiam, dar am avut o problema la ochiul drept cred ca de la rimel si asa mi-a fost frica sa ma mai machiez si mi am vazut de viata?
Sunt remedii de a scapa de cearcane punand castraveti, zat de cafea cred, cartofi.
Ai grija de tine. Cred ca daca te duci o zi nemachiata la liceu, o sa zica cineva ceva legat de acest aspect? Nu. Stiu ca te simti mai frumoasa cand nu se mai vad cearcanele alea nenorocite acoperindu le cu fond de ten, dar esti frumoasa oricum. Uita-te in jur, la scoala, la profesori, pe strada, aproape toti au cearcane