| lexy81 a întrebat:

Am auzit ca bicarbonatul cu zeama de lamaie albeste dinti,eu oricum ma spalam cu bicarbonat dar mi-e frica ca zeama sa nu fie prea agresiva si sa imi,,strice,, smaltul.
A incercat cineva, si a dat roade?
De cate ori este recomandat sa te speli cu pasta?

Răspuns Câştigător
| ElenaSama a răspuns:

Zeama de lamaie nu iti va strica smaltul.Ba chiar din contra...acest tratament este utilizat la scara larga si este foarte bun atat pentru albirea dintilor cat si pentru probleme dentare. Zeama de lamaie contribuie la intarirea smaltului dar, de preferat ar fi, sa nu folosesti acest tratament in exces.Bicarbonatul este cel care poate crea leziuni la nivelul gurii.
Eu folosesc acest tratament odata la 2-3 zile si da roade dar nu trebuie sa lasi spalatul pe dinti deoparte.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Bicarbonat cu sare cat mai grunjoasa.

| untu a răspuns:

Pentru albirea dintilor incercati pasta de dinti LACALUT sau SENSODYNE! Repare si albeste dintii! Bicarboatul de sodiu cu zeama de lamaie nu trebuie folosit des deoarece zgarie maltul dintilor si distrug dintii!