| JesusGee a întrebat:

Am buzele mari si mi se usuca mereu. De multe ori imi crapa si ma ustura rau. Beau apa cel putin 2 l pe zi. Am incercat si cu miere, mi-am aplicat noaptea pe buze si a doua zi tot asa erau, am facut asta mai multe seri.
Nu imi place sa ma dau cu ruj, lipgloss sau alte chestii de buze. Ce as putea sa fac sa nu imi mi se mai usuce sa imi crape si sa ma usture?

8 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Dimineata si seara dupa ce te speli pe dinti exfoliaza-ti buzele bland cu periuta de dinti. Dupa aceea aplica balsam de buze (mie cel mai mult imi plac gerovital http://therhythmofheels.wordpress.com/......utohtone/) daca nu e suficient mergi la farmacie si intreaba de un produs pentru buze uscate (dermatocomoseticele sunt ft bune, insa si costa destul de mult). Daca nu-ti plac balsamurile (desi exista si incolore si lipsite de parfum) in afara de miere (care trebuie tinuta 10 min pe buze apoi spalata), poti aplica smantana.
Daca ti se usuca foarte tare poti incerca metoda asta pentru a scapa de pielea descuamata : http://therhythmofheels.wordpress.com/2012/02/12/winter-lip-tip/.
Daca metodele astea nu functioneaza mergi la medic, s-ar putea ca un anumit medicament pe care il iei sau l-ai luat sa iti cauzeze probleme asta. Sau evident poate fi vorba de o boala de piele.

| MaterialGirlB a răspuns:

Eu seara obisnuiesc sa ma dau pe buze cu crema de la Nivea sau cu crema de galbenele. Ambele sunt foarte bune big grin
Si dimineata, nu chiar in fiecare zi, imi exfoliez buzele cu ajutorul periutei de dinti pentru a elimina pielea moarta. Miscari circulare si finute, nu trebuie sa freci cu peria pana vezi ca-ti curge sangelaughing. Mai poti incerca cu zahar sau sare.
La mine functioneaza. Poti incerca, nu ai nimic de pierdut! big grin

| crissa20 a răspuns:

Din cate spui tu, ti se crapa buzele. nu prea ai de ales, ar trebui sa folosesti balsam de buze incolor, macar seara ai putea sa incerci balsamul de la gerovital
http://www.google.ro/......tp?/imgres

| Tzukushi a răspuns:

Citeste aici despre exfolierea buzelor
cu produse naturale

http://www.sfaturilemariei.com/......zi-buzele/

| Inela a răspuns:

Si mie imi crapau inainte buzele, mai ales iarna.Eu insa foloseam acest balsam pentru buze de la Oriflame:
http://ro.oriflame.com/products/product-detail.jhtml?prodCode=23374
M-am dat cu el si curind nu-mi mai crapau buzele. :) Miroase foarte placut. Poti folosi orice ruj, balsam pentru buze. (nu rujuri rosii etc., ci incolore)

| Teooooooo a răspuns:

Da-te seara cu crema de galbenele. Se gaseste in plfar cu 3-4 lei si e super eficienta, dar trebuie' sa te dai seara cu ea ca-i cam grasa. Poti sa te dai si ziua, dar se vede ca un gloss, lucru care mie nu prea-mi place. Mna, e ok. Bafta.

| cflori a răspuns:

Si eu aveam aceeasi problema in orice anotimp.Am incercat si cu periuta de dinti,si cu crema de galbenele si cu crema de orice fel dar nicio metoda nu ma multumea,pana am gasit balsamul asta de buze de la Nivea cu capsuni,lasa o nuanta foarte naturala si fresh asa pe buze, are un miros si un gust super placut.L-am folosit toata iarna si chiar a dat rezultate, acum nu mai am nicio problema de genul asta, nu-l mai folosesc asa des dar de fiecare data il folosesc cu drag.
E mic asa ca poti sa-l tii mereu la indemana, in buzunar sau in geanta.
http://www.google.ro/......tp?/imgres
Daca nu-ti place sa-ti lase orice fel de nuanta, in poti incerca pe cel clasic, albastru, nu l-am probat dar cred ca este la fel de bun.

| deearox94 a răspuns:

Sunt cam in aceeasi situatie...mi-am cumparat acum un balsam de buze "swwt Orange" de la organic shea...e cam scump dar are numai ingrediente naturale. Eu sunt multumita pentru ca buzele mele nu mai sunt crapate acum.