| lusiii11 a întrebat:

Am foarte multe cosuri pe frunte! Mentionez ca le am tot timpul nu doar in perioada de dinaintea menstrei! Sincer, m-am cam saturat sa fiu complexata de chestia asta? Ceva remedii naturiste, daca stiti?! Funda

Răspuns Câştigător
| llllllllllllllllllll a răspuns:

1. O reţetă naturistă spune că nu-ţi trebuie decât câteva felii de usturoi pentru a avea un ten aşa cum ai visat. Asta pentru că usturoiul ucide bacteriile care provoacă apariţia coşurilor. Metoda este una dintre cele mai simple: freacă usturoiul feliat pe zonele cu coşuri şi aşteaptă câteva minute să-şi facă efectul.
2. Mai poţi fierbe câteva frunze de căpşuni, ca apoi să stai deasupra oalei pentru a lăsa vaporii să-ţi curăţe pielea. Tratamentul cu aburi nu trebuie să dureze foarte mult, ci doar până când pielea se hidratează în profunzime. Dacă urmezi acest sfat timp de câteva zile, coşurile vor începe să dispară.
3. Poţi acţiona împotriva coşurilor aplicand puţină miere de albine şi masand atent, uşor zonele afectate. Pentru rezultate maxime, lasă mierea să acţioneze până dimineaţă.
4. Curăţă de coajă o roşie bine coaptă şi extrage-i pulpa, pe care apoi s-o aplici peste acnee, lasând-o să se usuce timp de o oră. După acest interval o poţi îndepărta de pe faţă. Pentru un ten curat şi mătăsos, repetă procedura zi de zi.

4 răspunsuri:
| JustMe11 a răspuns:

Foarte util e articolul acesta http://www.beautyrevealed.ro/cosuri-remedii/
Sper sa te ajute

| papyterier a răspuns:

Sa stii ca exista un tratament pe care l-am folosit si eu se numeste zinerit sau zynerit nu mai stiu bine e un tratament pe 10-12 saptamani rezultatele se vad chiar dupa prima saptamana, este un unguent du-te mai intai la doctor si vezi daca poate sa iti dea o reteta este foarte bun costa in jur de 30 de lei nu e foarte scump. Tin sa mentionez ca este un unguent lichid ce se pune pe fata si mai multe chestii. Scrie pe prospect. Sper sa te ajute pe mine m-a ajutat. Funda? big grin

| bogdancuB a răspuns:

Nu stiu sigur daca te ajut dar verisoarmea isi dadea cu spirt sa i se usuce cosurile. Acum arata foarte bine.
Dar oricum o sa arati nu chiar bine daca-ti dai, daca vrei sa-ti dai dati in vacanta.

| llllllllllllllllllll a răspuns:

1. Mierea de albine
Poţi acţiona împotriva coşurilor şi pe timpul nopţii, dacă, după demachierea de seară, aplici puţină miere de albine şi masezi atent uşor zonele afectate. Pentru rezultate maxime, lasă mierea să acţioneze până dimineaţă.

2. Uleiul de tea tree
Un remediu foarte eficient pentru acnee este uleiul de tea tree, întrucât acesta funcţionează ca un antiseptic natural. Tot ce trebuie să faci este să amesteci câteva picături de ulei de tea tree cu puţin ulei de măsline şi să aplici compoziţia pe zonele cu probleme ori de câte ori ai nevoie.

3. Usturoiul
O altă reţetă naturistă spune că nu-ţi trebuie decât câteva felii de usturoi pentru a avea un ten aşa cum ai visat. Asta pentru că usturoiul ucide bacteriile care provoacă apariţia coşurilor. Metoda este una dintre cele mai simple: freacă usturoiul feliat pe zonele cu coşuri şi aşteaptă câteva minute să-şi facă efectul.

4. Frunzele de căpşuni
Mai poţi fierbe câteva frunze de căpşuni, ca apoi să stai deasupra oalei pentru a lăsa vaporii să-ţi curăţe pielea. Tratamentul cu aburi nu trebuie să dureze foarte mult, ci doar până când pielea se hidratează în profunzime. Dacă urmezi acest sfat timp de câteva zile, coşurile vor începe să dispară.

5. Sucul de mentă
În fiecare zi, înainte de culcare, tamponează zonele afectate de acnee cu puţin suc de mentă şi lasă-l să acţioneze peste noapte. Vei scăpa de coşuri în doar câteva zile!

7. Pulpa de roşii

Curăţă de coajă o roşie bine coaptă şi extrage-i pulpa, pe care apoi s-o aplici peste acnee, lasând-o să se usuce timp de o oră. După acest interval o poţi îndepărta de pe faţă. Pentru un ten curat şi mătăsos, repetă procedura zi de zi.