| BRoxana a întrebat:

Am mai pus o intrebare despre uleiul de ricin, asa, mi-am luat azi uleiul 50 ml, eu vreau sa il folosesc pentru cresterea parului pentru ca recent am facut prostia sa ma tund, parul meu e foarte, foarte filat...cum aplic uleiul? am citit pe un site ca pe parul umed, pe altul pe parul uscat rolling eyes vreau sa-mi raspunda cineva care a incercat...

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uleiul de ricin se aplica la radacinile parului(pentru crestere), pe parul uscat(e ulei, nu balsam de par pentru a-l aplica pe parul umed)si lasa-l sa actioneze minimum 30 de minute-1 ora, dupa care spala-te pe cap cu sampon de doua ori(pentru a indeparta uleiul ramas)si clateste bine. Fa lucrul acesta o data sau de doua ori pe saptamana. Daca-ti doresti sa imbunatatesti aspectul parului si sa previi despicarea varfurilor, il poti aplica si la varfuri, sau chiar pe toata lungimea parului(in acest scop, in schimb, e suficient sa-l folosesti doar o data sau de doua ori pe luna).

5 răspunsuri:
| BRoxana explică:

Ok, pana la urma cum dumnezeu il aplic, pe parul umed sau pe parul uscat?rolling on the floor

| 10011993 a răspuns:

Il poti aplica pe parul uscat inainte de baie! pe toata lungimea sau doar la radacina!:* are rol de crestere si indesire a podoabei capilare:* baftawinking

| Bianqita a răspuns:

Il aplici pe toata lungimea firului de par dar insisti la radacina, lasi sa actioneze daca se poate peste noapte, si speli normal.

| monica22 a răspuns:

Uleiul de ricin se da numai la radacina parului pentru ca parul de la radacina creste nu de la mijlocul firului de exemplu, se da pe par uscat si apoi stai cat poti tu de mult cu el in cap si abia apoi te poti spala pe cat

| Skullder a răspuns:

Am auzit ca e folosit si in combinatie cu galbenus de ou si cu ulei de masline, dar eu l-am folosit simplu happy
Se foloseste dupa ce te speli pe cap, il aplici la radacini si eventual dormi cu el ud, ca sa actioneze, iar a doua zi te clatestihappy
Nu stiu in ce masura functioneaza de la o persoana la alta, o prietena de-a mea asa face si ii creste repede, iar eu abia acum 0 saptamana m-am apucathappy
De asemenea mai am o prietena careia ii creste foarte foarte repede si foloseste tinctura de ardei iute dupa fiecare baiehappy
Sper ca te-am ajutat